You Are Here: Home » Articles posted by Lorena Stroka

MARIFETET E NJËSISË SË MISIONEVE SPECIALE PËR FITORE TË SIGURTË!

Nga Lorena Stroka Shpesh dëgjojmë të thuhet se luftërat fitohen ose jo në fushën e betejës, vetëm se gjërat nuk janë gjithmonë kaq të thjeshta. Historia na ka mësuar se lojërat që rrëzojnë moralin e kundërshtarit, kanë një ndikim vendimtar në rezultatin e suksesshëm të një beteje. Ndër shekuj, agjentët sekretë, propagandistët dhe ushtritë ilegale veprojnë pa u vënë re në një luftë të fshehtë me konflikte të ...

Read more

DERR APO DELE? SA TË TILLA KA NË BOTË?

Nga Lorena Stroka Mangalitsa është një racë e rrallë derri që gjendet në disa ferma të Mbretërisë së Bashkuar, Vlerësohet se rreth 60,000 kafshë të tilla gjenden aktualisht në të gjithë botën. Tipar kryesor i kësaj kafshe është lëkura karakteristike që ka, ose më saktë ngjashmëria e saj me... atë të deles! Mangalitsa është një kafshë shtëpiake, e cila stërvitet lehtësisht dhe jeton pa probleme pranë njerëzv ...

Read more

SA NJERËZ KANË JETUAR NË TOKË?

Nga Lorena Stroka Sot për sot, në tokë jetojnë rreth 8 miliardë njerëz, ndërkohë që numri i lindjeve është ndjeshëm më i lartë se ai i vdekjeve. Vlerësohet se rreth 200,000 foshnja lindin çdo ditë. Shifër e cila mesa duket në të ardhmen e afërt do të rritet edhe më shumë! Po të bëjmë një prapavajtje të shkurtër historike, do të shikojmë se me çfarë shpejtësie marramendëse po evoluon shtimi i popullsisë. Në ...

Read more

MUZEU I TORTURAVE!

Nga Lorena Stroka Mdina është cilësuar si kryeqyteti historik i Maltës. "Qyteti i heshtur" që u shndërrua në ferrin e qindra mijëra të pafatëve! Mdina njihet gjithandej për një ndërtesë aspak të zakontë, një mjedis hijerëndë të përlyer me lot e gjak bashkë! Bëhet fjalë për një nga muzetë më tronditës në botë: Muzeun e Torturave, i cili në fakt është një ish burg i vjetër. Mdina është gjithashtu shtëpia e sh ...

Read more

PSE KËRMIJTË E ZJARRIT RREZIKOJNË ME ZHDUKJE?

Nga Lorena Stroka Kërmilli i zjarrit mbijeton në një zonë të caktuar në gadishullin e Malajzisë. Është emërtuar kështu për shkak të ngjyrës së kuqe dhe është një nga speciet më të rralla të kërmillit në botë. Platymma tweediei, siç njihet shkencërisht, u zbulua për herë të parë në vitin 1938, në Cameron Highlands, Malajzi. Që atëherë, është gjetur vetëm në dy zona të tjera të botës, duke konfirmuar në këtë ...

Read more

NGJAJNË ME ZOGJ POR JANË…

Nga Lorena Stroka Crotalaria cunninghamii është një bimë e cila rritet në veri të Australisë, e njohur si "lulja gjelbëroshe e zogjve". Emri i saj i çuditshëm është për faktin se gjethet e bimës i ngjajnë shumë një zogu. Në fakt, nuk janë të paktë ata që theksojnë ngjashmërinë e tyre të pazakontë me kolibrat. Megjithatë, kjo ngjashmëri vërehet vetëm nëse dikush e shikon (bimën) nga një kënd i caktuar./albst ...

Read more

NEANDERTALËT – BALLAFAQIM ME TË KALUARËN!

Nga Lorena Stroka Neandertalët zëtëronin shumë tipare dhe sjellje të përbashkëta me njerëzit modernë. Mendimi i gabuar se Neandertalët ishin të rrëmujshëm, të kufizuar në inteligjencë dhe leshtarakë, vjen kryesisht nga paragjykimet tona. Faktet e mëposhtne do t’ju bëjnë të kuptoni se, ky “kushëri” primitiv jo vetëm ish i zgjuar, i fuqishëm por dhe shumë i ngjashëm me njeriun e sotëm. Duke studiuar rreth 20 ...

Read more

KARTOLINAT E URREJTJES GJATË PERIUDHËS VIKTORIANE!

Nga Lorena Stroka Në fund të shekullit të 19 -të, Dita e Shën Valentinit ishte më shumë sesa një mundësi për të shprehur dashurinë ndaj partnerit përmes dërgimit të katolinave ose dhuratave. Ishte gjithashtu dita për të shprehur zhgënjimin, hidhërimin ose dhe urrejtjen ndaj atyre që nuk i donin. Për këtë qëllim thuajse në të gjitha dyqanet e kohës shiteshin disa kartolina të quajtura "Vinegar Valentines” të ...

Read more

ËSHTË CILËSUAR SI LULJA MË E TURPSHME NË BOTË!

Nga Lorena Stroka Mimoza është një bimë vendase e Amerikës Jugore dhe Qendrore, e cila lulëzon në të gjithë botën. Emri i saj e ka prejardhjen nga fjala latine "pudica" që do të thotë "e turpshme", fakt që e përshkruan atë më së miri, pasi mjafton qoftë dhe një prekje fare e lehtë në gjethet e saj që ajo të fillojë e të tkurret menjëherë. Është pikërisht ky reagim ndaj stimujve të jashtëm që e bën atë magje ...

Read more

PSE GJETHET E PEMËVE BËHEN TË KUQRREMTA NË VJESHTË?

Nga Lorena Stroka Ndryshimi i ngjyrës në gjetheve në vjeshtë dhe më pas rënia totale e tyre, është një imazh i njohur për të gjithë ne. Kohët e fundit, shkencëtarët i janë përgjigjur pyetjes pse bimët shpenzojnë energji për të prodhuar pigment të kuq ndërsa ato janë gati të bien. Ndërsa gjethet "vdesin", klorofili brenda tyre, i cili përdoret për fotosintezën, dobësohet, kështu që pigmentet e verdha dhe por ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top