You Are Here: Home » Posts tagged "dyll-blete"

KREM NË KUSHTE SHTËPIE PËR ZBUTJEN/MBUSHJEN E RRUDHAVE TË TRUPIT

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithë! Lëngu magjik i aloe verës fsheh brenda tij një farmaci të tërë. Miqtë e kësaj bime të dobishme nuk janë (vetëm) të tanishëm, por, dhe më të hershëm. Mbretëreshat e Egjiptit e përfshinin në pjesën më të madhe të kurave të bukurisë, mjekët romakë e grekë e përdornin për mjekime të shumëllojshme, ndërsa Aleksandri i Madh arriti të pushtonte një ishull të tërë (Socotra),  ...

Read more

RECETA MAGJIKE QË PËRSHPEJTON HUMBJEN E PESHËS NË NIVEL LOKAL

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Sa mirë do të ishte sikur të kishte një metodë magjike për humbje peshe në nivel lokal, kryesisht për pjesën e krahëve, barkut dhe kofshëve - kështu nuk themi të gjitha? Metoda është zbuluar dhe është mjaft e thjeshtë për t'u zbatuar. Receta e mëposhtme do t'ju ndihmojë të realizoni dëshirën tuaj. Mjafton të ndiqni përpikmërisht udhëzimet e dhëna më poshtë: Përbërës ...

Read more

MIJËFLETËSHI QË ELEMINON STRIJAT DHE CELULITIN NË KOFSHË DHE KRAHË

© Lorena Stroka Siç e keni vënë re në postimet e fundit jam munduar të jap më shumë zgjdhje për trajtimine strijave. Tema e e sotme ka të bëjë përsëri me strijat, jo me strijat në përgjithësi, por, vetëm me ato që gjenden në pjesët e kofshëve dhe krahëve. Po pse ç'ndryshim ka do më thoni, e njëjta gjë nuk është? Jo, strijat nuk janë të njëllojta, gjithçka varet nga trashësia e lëkurës ku ato shfaqen, për sh ...

Read more

KREM PËR LËKURËN E ACARUAR PAS HEQJES SË QIMEVE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Më të shumtën e herëve, pas heqjes së qimeve vërejmë acarim lëkure (skuqje). Gjë që na bën të shqetësohemi dhe të mos dimë se si të veprojmë, ta lëmë si është (derisa të largohet vetë), apo të përdorim ndonjë lloj kremi me efekt qetësues, në qoftë se po, çfarë kremi të zgjedhim? Personalisht, duke qenë se kam lëkurë të bardhë e të ndjeshme, pas depilimit vërej ndonj ...

Read more

RIMEL NË KUSHTE SHTËPIE PËR QERPIKË SUPER TË GJATË, (EKSKLUZIVE)

Rimeli është një nga produktet më të domodoshme për ruajtjen e bukurisë femërore. Por nisur nga fakti që shumë prej tyre përmbajnë agjentë të shumë toksikë si metilparaben, pluhur alumini, ceteareth-20, butiparaben apo alkool benzili, ideja e përgatitjes së rimeleve në kushte shtëpie nuk tingëllon aspak keq. Si thoni, a jeni gati të mësojmë së bashku si ta jetësojmë këtë ide? Përbërësit 2 lugë çaj vaj koksi ...

Read more

ÇFARË TË PËRDORNI PËR BAZË KREMI, DYLL BLETE, LECITHIN, APO TË DYJA BASHKË? (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Hi again... Për sa i përket produkteve kozmetike, lecithinin e gjejmë në trajtë të lëngshme dhe ngjyrë të artë - lecithini i sojës është një agjent emulsues, tepër i njour për vetitë zbutëse që ka. Falë strukturës së tij të veçantë kimike, vepron si emulsues natyror duke tërhequr në mënyrë të kombinuar çdo element yndyror dhe ujor. Përdorimi i lecithinit në kremra, kryesisht në përputhje me ...

Read more

SI TË HIQNI RRUDHAT NË CEPIN E SYRIT, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! E ashtëquajtura "Këmba e Patës" janë rrudhat e shprehisë në cepin e syrit, të cilat krijohen nga lëvizjet e shumta të muskujve, herë në formë vrenjtjesh e herë në formë buzëqeshjesh. Kjo nuk do të thotë se duhet të ndaloni të buzëqeshni, apo të qëndroni të pashprehshme si skulptura. Thjesht shmangni ekspozimin e tepërt në diell, duhanpirjen dhe pagjumësinë. Gjithash ...

Read more

BIMA MEDICINALE QË RIGJALLËRON FLOKËT DHE LËKURËN, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Karotat janë të njohura që nga lashtësia. Grekët dhe Romakët e lashtë i përdornin jo vetëm në gatim, por dhe si bimë medicinale (mjekësore). Pjesa e ngrënëshme e tyre, pra, rrënja, përmban  hekur, kalcium, magnez, bakër, zink, pro-vitaminë A, vitaminë B, C dhe carotene. Sido që të konsumohen, karotat veç të mira sjellin në organizmin e njeriut... Për ata që vështirë ...

Read more

KËSHILLA TË DOBISHME BUKURIE, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Ndërsa po shijoja kafenë time të mëngjesit, u ndesha me një artikull në Internet, ose më saktë me përfundimet e një hulumtimi të kryer nga një kompani kozmetike Skincare, lidhur me  moshën dhe paraqitjen e femrave. Sipas kërkimit disa vjeçar, u vërejt se shumë femra të cilat abuzonin me duhanpirjen, alkoolin, pagjumësinë dhe kequshqyerjen tregonin 10 vjet më të mëdh ...

Read more

NJIHUNI ME VAJIN QË KORRIGJON ÇDO DËMTIM LËKURE, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Në qoftë se doni të jeni përherë të kuruara, por, pa shpenzuar shuma të mëdha për ta arritur këtë, përdorni vaj argani. Vaji i arganit është ndër më të njohurit për luftimin e dëmtimeve të lëkurës. Më konkretisht: - është anti-rrudhë - antioksidant - ripërtërin qelizat - zvogëlon thellësinë e plagëve/shenjave - heq ekzemat - lufton puçrrat - hidraton në thellësi - e ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top