You Are Here: Home » Posts tagged "bark"

JA ME SE T’I HIQNI RRUDHAT E FYTYRËS DHE STRIJAT E BARKUT!

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Çfarë keni dëgjuar për Helikrisumin-bimën e diellit ose siç njihet ndryshe lule akjën? Për ju që nuk jeni në dijeni të kësaj bime, ose që keni dëgjuar fare pak për të, Akja, është një bimë shumëvjeçare, e cila rekomandohet për pastrimin e rrugëve të sistemit të frymëmarrjes, (nëse përdoret si çaj), si dhe për rigjenerimin dhe eliminimin e çdo dëmtimi lëkure, duke fi ...

Read more

PLUHURI QË SHKRIN YNDYRËN E BARKUT DHJETË HERË MË SHPEJT SE ÇDO PRODUKT TJETËR

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Produkti i ri që kohët e fundit po përfshihet në ushqyerjen e ekuilibruar të personave që synojnë përsosmërinë fizike quhet Matcha dhe është cilësuar si pluhuri më i efektshëm për humbjen e dhjamit të barkut dhe çhelmimin e trupit njëkohësisht. Po çfarë është Matcha? Është një lloj çaj i gjelbër në formë pluhuri që kultivohet vetëm në Japoni. Është zemra e metodës j ...

Read more

SËMUNDJET QË FSHIHEN PAS FRYRJES SË BARKUT

Nga Lorena Stroka Një nga simptomat më të zakonshme që vërehet pas ngrënies është fryrja abdominale! Ndonjëherë mund të jetë për shkak të ndonjë ushqimi të porsa konsumuar, por, pse jo dhe diçka më serioze, sidomos kur simptoma vazhdon t'ju mundojë për një kohë të gjatë! Sipas specialistëve fryrja e barkut, mund të jetë shenjë paralajmëruese për disa lloje sëmundjesh. Njihuni me disa prej tyre: Sindroma e z ...

Read more

RECETË NATYRALE PËR HEQJEN E GURËVE NË VESHKA

Nga Lorena Stroka Sot gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga gurët në veshka, problem i cili shkaktohet kryesisht nga uji dhe ushqimet që konsumojmë. Më të shumtën e herëve, gurët në veshka apo fshikëzën e urinës shkaktojnë dhimbje të padurueshme, madje për periudha të gjata kohore. Më poshtë, po ju paraqes një recetë popullore (natyrale) që e përgatiste gjyshja ime për heqjen e gurëve dhe rikthimin e shënde ...

Read more

PIJE PËR NJË BARK TË SHESHTË

Nga Lorena Stroka Barku i sheshtë është rezultat i ushtrimit të përditshëm fizik dhe ushqyerjes së shëndetshme. Mësoni se cilat pije ndihmojnë në uljen e enjtjes së padëshiruar dhe shkrirjen e dhjamit të tepërt. Çaj dhe xhenxhefil... Hidratimi i duhur është shumë i rëndësishëm, sidomos kur përpiqesh të humbasësh peshë. Uji është mënyra më e mirë për hidratim, pasi pastron trupin, eliminon toksinat dhe krijo ...

Read more

SI TË BËSH KREM NATE VETËM ME 3 PËRBËRËS! (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Strategjia që kompanitë kozmetike ndjekin për shitjen e produkteve të tyre është vërtet mjaft e zgjuar, kategorizimi që u bëjnë kremrava (dite, nate, për mosha të reja/vjetra etj., etj.) i kanë bërë të mos dijnë se sa para kanë... Numri i femrave që varen nga këto produkte është gjithnjë e në rritje... jo se vërejnë ndonjë ndryshim habitës, por, sepse i ndihmojnë psikologjikisht, pra, besojn ...

Read more

SI TË HIQNI RRUDHAT NË CEPIN E SYRIT, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! E ashtëquajtura "Këmba e Patës" janë rrudhat e shprehisë në cepin e syrit, të cilat krijohen nga lëvizjet e shumta të muskujve, herë në formë vrenjtjesh e herë në formë buzëqeshjesh. Kjo nuk do të thotë se duhet të ndaloni të buzëqeshni, apo të qëndroni të pashprehshme si skulptura. Thjesht shmangni ekspozimin e tepërt në diell, duhanpirjen dhe pagjumësinë. Gjithash ...

Read more

BIMA MEDICINALE QË RIGJALLËRON FLOKËT DHE LËKURËN, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Karotat janë të njohura që nga lashtësia. Grekët dhe Romakët e lashtë i përdornin jo vetëm në gatim, por dhe si bimë medicinale (mjekësore). Pjesa e ngrënëshme e tyre, pra, rrënja, përmban  hekur, kalcium, magnez, bakër, zink, pro-vitaminë A, vitaminë B, C dhe carotene. Sido që të konsumohen, karotat veç të mira sjellin në organizmin e njeriut... Për ata që vështirë ...

Read more

KËSHILLA TË DOBISHME BUKURIE, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Ndërsa po shijoja kafenë time të mëngjesit, u ndesha me një artikull në Internet, ose më saktë me përfundimet e një hulumtimi të kryer nga një kompani kozmetike Skincare, lidhur me  moshën dhe paraqitjen e femrave. Sipas kërkimit disa vjeçar, u vërejt se shumë femra të cilat abuzonin me duhanpirjen, alkoolin, pagjumësinë dhe kequshqyerjen tregonin 10 vjet më të mëdh ...

Read more

NJIHUNI ME VAJIN QË KORRIGJON ÇDO DËMTIM LËKURE, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Në qoftë se doni të jeni përherë të kuruara, por, pa shpenzuar shuma të mëdha për ta arritur këtë, përdorni vaj argani. Vaji i arganit është ndër më të njohurit për luftimin e dëmtimeve të lëkurës. Më konkretisht: - është anti-rrudhë - antioksidant - ripërtërin qelizat - zvogëlon thellësinë e plagëve/shenjave - heq ekzemat - lufton puçrrat - hidraton në thellësi - e ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top