You Are Here: Home » Posts tagged "limon"

MASKË BIO PËR NJË FYTYRË TË PASTËR DHE PA RRUDHA

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Si vapë që është, një kurë shtesë e do lëkura e shkretë. Gëzimet, hidhërimet, dimrat e beharet, dashur padashur lenë shenjat e tyre mbi ne, duke na bërë të mos dimë se nga t'ia mbajmë. Të kamurit e mbajnë frymën te kirurgu plastik, ndërsa të skamurit, e shumta deri te ndonjë shitore për të siguruar ushqimin e ditës. Mirëpo kjo vështirësi nuk duhet keqkuptuar, sepse ...

Read more

TRAJTIM NATYRAL PËR DREJTIMIN E FLOKËVE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Përdorimi i shpeshtë i pjastrave apo siç njihet ndryshe i hekurit për drejtimin e flokëve, me kalimin e kohës i dëmton ato duke i djegur në brendësi. Në qoftë se keni durim për të arritur një efekt natyral, pa vënë në rrezik shëndetin e tyre, shfrytëzoni vetitë fantastike të qumështit dhe limonit. Çfarë të bëni? Merrni një tas prej qelqi, hidhni 1 gotë qumësht në të ...

Read more

PËR ÇFARË SHËRBEN FRUTI I PASIONIT, KU DHE SI DUHET PËRDORUR?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Vetitë ekzotike të frutit të pasionit janë të njohura gjerësisht për shëndetin e lëkurës, kryesisht kur kombinohen mrekullisht me përbërës të tjerë të dobishëm. Fruti në fjalë, është i pasur me vlera të larta ushqyese, konsumohet i freskët, ose si përbërës shtesë në akullore, kokteje, shurupe etj., etj. Frutat e freskëta të Pasionit përmbajnë vitaminë C (36%), fibra ...

Read more

ÇFARË MASKE DUHET PËRDORUR PARA DEPILIMIT PËR TË PASUR KËMBË SUPER TË BUTA?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! A e dini që çdo herë para se para se t'i nënshtroheni procesit të depilimit (heqjes së qimeve) është e detyrueshme të bëni peeling lëkure? Ejani të mësojmë së bashku një mënyrë super-natyrale për këmbë sa më të mëndafshta në çdo prekje. Përbërësit 1 filxhan kafeje sheqer 1/2 filxhan kafeje vaj ulliri, kokosi ose baby oil 3 lugë gjelle lëng limoni, lime, ose 20 pika ...

Read more

SI TË NXISNI PRODHIMIN E KOLAGJENIT DHE RIPËRTËRINI SIPËRFAQEN E LËKURËS

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Përveç aromës kundërmuese që ka, limoni është i pasur me vitaminë C - përbërës tepër i njohur për nxitjen e prodhimit të kolagjenit të lëkurës dhe trajtimin e rrudhave pavarësisht llojit apo thellësisë së tyre. Në këtë pikë, dua t'ju bëj me dije se receta e mëposhtme është më e përshtatshme për lëkurat mikse dhe të yndyrshme se sa për ato të thata. Përbërësit 1 lugë ...

Read more

MASKA NATYRALE PËR ZBARDHJE LËKURE (VENDE-VENDE NË FORMË PULLASH)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Kur rritesh në një ambient ku të gjithë janë brunë e zeshkanë (si në rastin tim), bardhësia e lëkurës të duket problem, të paktën kështu e shikoja unë kur isha më e vogël. Siç e kam përsëritur dhe herë tjetër, në fisin tonë (nga ana e tim eti) janë të gjithë zeshkanë e  shtatlartë, ndërsa nga ana e nënës sime janë biondë me sy të çelët. Si duket, unë ngjava më shumë ...

Read more

RECETË NATYRALE PËR HEQJEN E GURËVE NË VESHKA

Nga Lorena Stroka Sot gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga gurët në veshka, problem i cili shkaktohet kryesisht nga uji dhe ushqimet që konsumojmë. Më të shumtën e herëve, gurët në veshka apo fshikëzën e urinës shkaktojnë dhimbje të padurueshme, madje për periudha të gjata kohore. Më poshtë, po ju paraqes një recetë popullore (natyrale) që e përgatiste gjyshja ime për heqjen e gurëve dhe rikthimin e shënde ...

Read more

KOKTEJI QË SHËRON DHEMBJET E…

Nga Lorena Stroka Një koktej i pasur me minerale dhe elektrolite mund të jetë po aq i efektshëm sa dhe qetësuesit që shiten në farmaci për luftimin e dhimbjeve të forta të kokës. Përbërësit 1 gotë me ujë 1 lugë çaj kripë himalajesh (jo kripë të zakonshme) 2 lugë gjelle lëng limoni të porsa-shtrydhur Përgatitja Në një gotë përzieni mirë së bashku të gjithë përbërësit e mësipërm dhe pastaj konsumojeni menjëhe ...

Read more

SI TË HIQNI RRUDHAT NË CEPIN E SYRIT, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! E ashtëquajtura "Këmba e Patës" janë rrudhat e shprehisë në cepin e syrit, të cilat krijohen nga lëvizjet e shumta të muskujve, herë në formë vrenjtjesh e herë në formë buzëqeshjesh. Kjo nuk do të thotë se duhet të ndaloni të buzëqeshni, apo të qëndroni të pashprehshme si skulptura. Thjesht shmangni ekspozimin e tepërt në diell, duhanpirjen dhe pagjumësinë. Gjithash ...

Read more

BIMA MEDICINALE QË RIGJALLËRON FLOKËT DHE LËKURËN, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Karotat janë të njohura që nga lashtësia. Grekët dhe Romakët e lashtë i përdornin jo vetëm në gatim, por dhe si bimë medicinale (mjekësore). Pjesa e ngrënëshme e tyre, pra, rrënja, përmban  hekur, kalcium, magnez, bakër, zink, pro-vitaminë A, vitaminë B, C dhe carotene. Sido që të konsumohen, karotat veç të mira sjellin në organizmin e njeriut... Për ata që vështirë ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top