You Are Here: Home » Posts tagged "gatim"

PËRDORIMET E SHUMËFISHTA TË KRIPËS DHE SODËS SË BUKËS

© Lorena Stroka Ka shumë sekrete tradicionale të cilat mund të lehtësojnë përditshmërinë tuaj nga një çast në tjetrin, dhe kryesisht t'ju shpëtojnë nga shpenzimet e panevojshme dhe "kimia agresive". Më poshtë po ju tregoj disa mënyra të thjeshta, të cilat në kombinim me limonin apo uthullën, që nuk mungojnë nga asnjë shtëpi, do t'ju zgjidhin duart në shumë drejtime. Hemostatik Në rast prerjeje, mënyra më e ...

Read more

PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË XHENXHEFILIT

Nga Lorena Stroka Xhenxhefili e ka prejardhjen nga Lindja dhe njihet si një prej përbërësve më thelbësorë të kuzhinës Indiane, Kineze dhe Japoneze. Përbërësi aktiv i xhenxhefilit është gingeroli, që kur gatuhet, ka shije të ëmbël dhe pikante në të njëjtën kohë. Ka përqindje të lartë uji (80%). Për më tepër, përmban zink dhe polifenole, të cilat janë shumë të dobishme për shëndetin tonë. Cilat janë përfitime ...

Read more

SI TË NEUTRALIZONI SHIJEN E PIPERIT NË GATIME

Nga Lorena Stroka Sado të mira që të jenë ëmbëlsirat, asnjëherë nuk më kanë bërë të ndaloj hapin para ndonjë ëmbëltoreje. I konsumoj shumë rrallë, 1 herë në muaj (dhe shumë them). Problemi im janë të kripurat dhe gjellërat me erëza, atyre e kam të vështirë t'u rezistoj. Nga dëshira për t'i bërë sa më pikante, ndonjëherë e teproj me masat, sidomos me piperin, në vend që të hedh sa duhet, dyfishoj dozën. Si p ...

Read more

PSE NUK DUHEN KONSUMUAR USHQIMET E RINGROHURA MË SHUMË SE NJË HERË?

Nga Lorena Stroka Shumica e njerëzve është mësuar të konsumojë gjellë të ringrohur, të përgatitur së paku një ditë më parë. Megjithatë, ajo çka nuk njohin është se përsëritja e këtij zakoni, është e rrezikshme, sidomos në rastin e ringrohjes së orizit, paraqitet mundësia e helmimit ushqimor. Sipas specialistëve, nuk është procesi i ringrohjes që shkakton helmim, por, mënyra se si orizi është ruajtur para se ...

Read more

CILAT USHQIME NUK DUHEN NGROHUR NË FURRËN ME MIKROVALË DHE PSE?

Nga Lorena Stroka Mungesa e kohës së lirë, për shkak të angazhimeve të tepërta, si: puna, të çuarit e fëmijëve në shkollë, të shkuarit në supermarket etj., etj, ushtron një trysni të paimagjinueshme në përditshmërinë tonë, duke ngushtuar në këtë mënyrë hapësirën tonë për... perfeksion në të vepruar. Si pasojë e kësaj, mundohemi që brenda një kohe relativisht të shkurtër t'i përballojmë të gjitha... Zakonish ...

Read more

SEKRETE KUZHINE, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Sekretet e kuzhinës nuk kanë të sosur... Që t'i rendisnim të gjitha me rradhë, do të na duheshin ditë të tëra për t'i  lexuar. Për sot, kam zgjedhur vetëm disa prej tyre që besoj se janë vërtet shumë të dobishme për secilën prej jush. 1. Si të kuptoni nëse vezët janë të freskëta: Merrni një gotë me ujë dhe zhysni në të një kokërr vezë, në rast se veza qëndron në fun ...

Read more

SUPA ME PERIME QË NDIHMON NË HUMBJEN E PESHËS

Nga Lorena Stroka Supërat me perime nuk janë vetëm të shijshme, por dhe tepër të shëndetshme dhe dietike. Mundohuni t'i përgatisni herë pas here... Receta e sotme, përveç shijes unike, është dhe shumë e efektshme për personat që duan të humbasin peshë. Përbërësit që do të nevojiteni 7 patate të vogla 6 domate mesatare 3 kokrra qepë 1 tufë selino 2-3 presha 3  karota 3 kunguj të njomë lëngun e 2 limonëve të ...

Read more

PULË PIKANTE NË FURRË ME MJALTË DHE ERËZA

Nga Lorena Stroka Duke qenë se mishi i pulës është ndër më të preferuarit për mua. Vendosa që rubrikën e gatimit ta hap me një recetë për këtë lloj mishi. Më konkretisht, do të flasim për një recetë të lehtë, të thjeshtë, pikante dhe shumë të shijshme. Përbërësit 1 pulë të prerë në copa 1 filxhan të vogël kafeje mjaltë 2 lugë gjelle vaj ulliri 1 lugë gjelle uthull 1 lugë gjelle pluhur djegës 1 majë luge pap ...

Read more

KËSHILLA PRAKTIKE PËR SHTËPINË… (EKSKLUZIVE)

Nga Lorena Stroka Qumështi, kripa, pudra e bebeve, fundaqi i kafesë dhe coca cola mund të bëjnë mrekullira, mjafton të përdoren ashtu si duhet. Çfarë dua të them me këtë? Kripa: heq njollat e verës. Qumështi: zhdukë njollat e bojës së stilolapsave. Pudra e bebeve: përthithë yndyrën e njollave (p.sh. vajin). Fundaqi i kafesë: ndihmon në zhvillimin e shpejtë të bimëve, pra, mos harroni ta derdheni në një vazo ...

Read more

SI TË BËSH KREM NATE VETËM ME 3 PËRBËRËS! (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Strategjia që kompanitë kozmetike ndjekin për shitjen e produkteve të tyre është vërtet mjaft e zgjuar, kategorizimi që u bëjnë kremrava (dite, nate, për mosha të reja/vjetra etj., etj.) i kanë bërë të mos dijnë se sa para kanë... Numri i femrave që varen nga këto produkte është gjithnjë e në rritje... jo se vërejnë ndonjë ndryshim habitës, por, sepse i ndihmojnë psikologjikisht, pra, besojn ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top