You Are Here: Home » Posts tagged "maska"

SI TË PËRGATISNI VETË KUBE ANTIRRUDHË PËR LËKURËN E TRUPIT

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Në më të shumtën e rasteve, procesi i scrub-it cilësohet si një rutinë e panevojshme, kur në të vërtetë, 50% e rrudhave vijnë si pasojë e mungesës së pastrimit të mirëfilltë të lëkurës. Më poshtë, po ju citoj përbërësit që do të nevojiteni për përgatitjen e disa kubeve të posaçëm që shërbejnë për luftimin e plakjes së trupit. Përbërësit 2 filxhanë llum kafeje (espre ...

Read more

ÇFARË ËSHTË PUDRA E TRUPIT, SI PËRGATITET DHE NË Ç’PJESË PËRDORET?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Kam përshtypjen se pjesa më e madhe e femrave nuk e di se çfarë është pudra e trupit dhe se përse duhet përdorur?!Madje disa e ngatërrojnë me atë të fytyrës. Pse ç'ndryshim mund të ketë, thonë, e njëjta gjë nuk është? Pudra quhen të dyja, por, përbërjen e kanë krejt të ndryshme. Pluhuri i fytyrës shërben më së shumti për mbulimin e defekteve të lëkurës dhe "fiksimin ...

Read more

TRAJTIM NATYRAL PËR DREJTIMIN E FLOKËVE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Përdorimi i shpeshtë i pjastrave apo siç njihet ndryshe i hekurit për drejtimin e flokëve, me kalimin e kohës i dëmton ato duke i djegur në brendësi. Në qoftë se keni durim për të arritur një efekt natyral, pa vënë në rrezik shëndetin e tyre, shfrytëzoni vetitë fantastike të qumështit dhe limonit. Çfarë të bëni? Merrni një tas prej qelqi, hidhni 1 gotë qumësht në të ...

Read more

MASKË ULTRA QETËSUESE PËR TRAJTIMIN E RRJEPJES SË LËKURËS NGA DIELLI

© Lorena Stroka Shkuarja në plazh më të shumtën e herëve bashkëshoqërohet nga rrjepja e lëkurës, gjë krejt antiestetike dhe e bezdisshme njëkohësisht. Arsyet? Nga më të ndryshmet: dehidratimi i lëkurës, mungesa e kremit mbrojtës kundër rrezeve të diellit, qëndrimi i tejzgjatur në diell, moslarja pas kthimit në shtëpi nga deti etj., etj. Më poshtë po ju rendis përbërësit që do të nevojiteni për përgatitjen e ...

Read more

PËR ÇFARË SHËRBEN FRUTI I PASIONIT, KU DHE SI DUHET PËRDORUR?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Vetitë ekzotike të frutit të pasionit janë të njohura gjerësisht për shëndetin e lëkurës, kryesisht kur kombinohen mrekullisht me përbërës të tjerë të dobishëm. Fruti në fjalë, është i pasur me vlera të larta ushqyese, konsumohet i freskët, ose si përbërës shtesë në akullore, kokteje, shurupe etj., etj. Frutat e freskëta të Pasionit përmbajnë vitaminë C (36%), fibra ...

Read more

SUPER-SEKRETE BUKURIE (FYTYRË+FLOKË)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Dje isha e ftuar diku, në një tip zyrtarizmi, (ishte hera e parë që shkoja në ceremoni fejese) kështu që para se të nisesha (domethënë nja dy ditë para) e ktheva të gjithë garderobën në anën tjetër për të gjetur veshjen e duhur. Çuditërisht nga qindra, bluza, pantallona dhe fustane asgjë s'ma mbushte syrin, jo, thoshja asnjëra s'i përshtatet rastit. Përfundimisht, p ...

Read more

KURA NATYRALE PËR LUFTIMIN E ALOPECIAS ANDROGJENIKE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Zakonisht vërehet një lloj ngatërrese mes rënies së thjeshtë të flokëve dhe alopecias androgjenike! Alopecia Androgjenike është një gjendje gjenetike që mund të prekë sa femrat po aq dhe meshkujt. Në këtë rast, rënia e flokëve mund të jetë e pjeshme ose tërësore. Mendohet se disa prej shkaqeve kryesore që çojnë në humbjen e flokëve janë: trashëgimia, marrja e barnav ...

Read more

QUMËSHT BAJAME NË KUSHTE SHTËPIE PËR LINJA TË PËRSOSURA TRUPORE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Javët e fundit shkruaj vetëm natën... Pse kështu? Sepse gjatë ditës, krahas punës sime si përkthyese, por, dhe detyrimeve të tjera si çdo femër tjetër, ndjek dhe një seminar radiofonik... tani se për çfarë do të më ndihmojë kjo në të ardhmen, as vetë s'e di, por, nejse, sa më shumë të dish, aq më mirë është... Mirëpo, ngaqë, këtu tek mua ora shënon 2:37 e mëngjesit, ...

Read more

KREM I RI QË NUK PREMTON, POR GARANTON HEQJEN E RRUDHAVE, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Jeni lodhur së dëgjuari për kremra me efekte antirrudhë, që veç premtojnë, por, nuk garantojnë asgjë thelbësore? Në qoftë se po, nuk humbni gjë të lexoni recetën e mëposhtme, e cila është e këshllllueshme për të gjitha moshat, pavarësisht thellësisë së rrudhave që mund të keni. Ofron hidratim, reduktim të dukshëm të rrudhave, si dhe ngadalësim të procesit të plakjes ...

Read more

SI TË HIQNI RRUDHAT NË CEPIN E SYRIT, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! E ashtëquajtura "Këmba e Patës" janë rrudhat e shprehisë në cepin e syrit, të cilat krijohen nga lëvizjet e shumta të muskujve, herë në formë vrenjtjesh e herë në formë buzëqeshjesh. Kjo nuk do të thotë se duhet të ndaloni të buzëqeshni, apo të qëndroni të pashprehshme si skulptura. Thjesht shmangni ekspozimin e tepërt në diell, duhanpirjen dhe pagjumësinë. Gjithash ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top