You Are Here: Home » Të ndryshme » DATA HISTORIKE

DATA HISTORIKE

Nga Lorena Stroka

Në 23. 07. 776 para erës së re: Realizohet çelja e Lojrave të para Olimpike në Olimpi.

Në 23. 07.  1903: Industria Amerikane e makinave Ford shet makinën e parë të saj. Modeli A kushtonte 850 dollarë dhe shpejtësia e saj arrinte deri në 48 km në orë.

Në 23. 07. 1949: Titoja mbylli ushtritë e “Ushtrisë Demokratike” që funksiononin në tokë Jugosllave.

Në 23. 07. 1973: Lindi atleti Amerikan Moris Green, i cili ishte dhe mbajtës i rekordit botëror në 100 m.

Në 21. 07. 1899: Lind Hernest Miller Hemingway, shkrimtar dhe gazetar Amerikan, i cili në 1954 u vlerësua me çmimin NOBEL në letërsi, ndërsa në 1953 u vlerësua me çmimin Pulitzer për librin “Plaku dhe Deti”.

Në 21. 07. 1948 : Lind këngëtari i famshëm Cat Stevens.

Në 21. 07. 1425: Vdes perandori i Bizantit, Emanueli II Paleologu.

Në 21. 07. 1928: Ndahet nga jeta, poeti i famshëm Grek, Kostas Kariotaqis.

Në 20. 07. 1917: Nënshkruhet Traktati i Korfuzit, me të cilin Serbët, Kroatët dhe Sllovenët formojnë shtetin e Jugosllavisë.

Në 20. 07. 1969: Astronautët Amerikanë Nil Armstrong dhe Eduin Oldrin, bëhen njerëzit e parë që shkelin një hënë.

Në 20. 07. 1947: Lind Rocker-i Meksikan, Karlos Santana.

Në 20. 07. 1973: Vdes specialisti i arteve luftarake, Brus Li.

Në 19. 07. 1941: Winston Churcill themelon shenjën e fitores me dy gishtrinjtë e dorës të ngritur lart, duke formuar shkronjën V të fjalës Victory.

Në 19. 07. 1979:  Lëvizja Marksiste e Satanistve fiton pushtetin në Nikaragua.

Në 19. 07. 1980: Fillojnë Lojrat Olimpike (22) në Moskë, me mbi 45 shtete të bojkotojnë si protestim për hyrjen e Bashkimit Sovjetik në Afganistan.

Në 19. 07. 1834: Lind piktori Francez Edgar Dega.

Në 19. 07. 1947: Lind Braian Mei, muzikant anglez dhe kitarist i Queen.

Në 19. 07. 1374: Vdes poeti kombëtar Italian, Françesko Petrarka.

Në 18. 07. 64 pas lindjes së krishtit: Një zjarr i madh në Romë shkatërron 2/3 e qytetit, zjarrvënës ishte vetë perandori Naron, i cili përpara publikut akuzon të krishterët për shkaktimin e zjarrit dhe u kundërvihet.

Në 18. 07. 1710: Vdese piktori i famshëm Italian Mikelanxhelo Merizi da Karavaxhio.

Në 18. 07. 1925: Adolf Hitleri boton volumin e tij të parë të shpalljes personale “Main Kabf”.

Në 18. 07. 1936: Fillon Lufta Civile në Spanjë me në krye ushtarakun Franko (më vonë diktator i Spanjës) kunder qeverisë së zgjedhurm e cila do të vazhdojë deri në vitin 1939./ALBSTROKA.COM/

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top