You Are Here: Home » 2020 » February » 02

SI TA KUPTONI NËSE FËMIJA JUAJ PO VUAN NGA DEPRESIONI

Nga Lorena Stroka Tek adoleshentët dhe të rriturit simptomat e depresionit janë përgjithsisht të njohshme. Problemi është me më të vegjëlit, pjesa më e madhe e prindërve vështirësohet të perceptojë në kohë  problemet e mundshme, të cilat mund të vënë në rrezik shëndetin fizik e mendor të fëmijëve të tyre. Nëse mendoni se fëmija juaj mund të jetë në depresion, është e domosdoshme të kërkoni sa më herët këshi ...

Read more

JA SA VEZË MUND TË KONSUMONI NË DITË PA RREZIKUAR TË SËMURENI!

Nga Lorena Stroka Për shumë dekada, besohej se konsumi i mbi 4-5 vezëve në javë mund të rriste gjasat për sëmundje kardiovaskulare! Kjo kishte të bënte më së shumti kur konsumoheshin bashkë me të verdhat. Sigurisht nuk qëndron e njëjta gjë për të bardhat e vezëve, të cilat përmbajnë shumë proteina dhe thuajse aspak kolesterol. Shumë besojnë se nëse konsumojnë ushqime me kolesterol, automatikisht u rritet ni ...

Read more

PËRDORIMI I MUSHKONJAVE SI ARMË LUFTE!

Nga Lorena Stroka Historikisht, mushkonjat kanë qenë ndër insektet më të frikshme, dhe kjo për shkak të rreziqeve vdekjeprurëse që ato bartin. Madje thuhet se një nga arsyet kryesore që ushtria fitimtare e Aleksandrit të Madh u detyrua të ndërpriste luftimet në Indinë e largët ishte përgjysmimi i saj nga malaria. Vlerësohet se mushkonjat kanë vrarë më shumë njerëz se çdo shkak tjetër i vetëm. Për shkak të m ...

Read more

KUSH ËSHTË VENDI ME NUMRIN MË TË LARTË TË AKSIDENTEVE AJRORE?

Nga Lorena Stroka Aksidente kanë ndodhur dhe do të ndodhin gjithmonë, mirëpo kur vjen fjala për aksidente ajrore, makthi është qindra herë më i madh në krahasim me ato rrugore. Dhe kjo për të vetmen arsye se gjasat për mbijetesë pas rrëzimit të aeroplaneve janë thuajse zero. Gjithsesi, pavarësisht shifrave të raportuara, transporti ajror vijon të jetë më i sigurt se ai tokësor apo detar. A jeni vetëpyetur n ...

Read more

CILI ËSHTË ORGANI MË I RËNDË NË TRUPIN E NJERIUT?

Nga Lorena Stroka Me siguri përgjigjja nuk është ajo që mund të keni hamendësuar! Nuk është pra, as truri, as zemra dhe as mëlçia! Organi më i rëndë në trupin e njeriut është... lëkura, roli kryesor i së cilës është mbrojta dhe rregullimi i temperaturës së trupit. Lëkura është e ndërtuar nga tri shtresa: Epiderma, derma dhe hipoderma. Epiderma e mbulon lëkurën nga jashtë. Përbëhet nga disa shtresa të vendos ...

Read more

SI TË QËNDROJMË LARG NEGATIVITETIT KRONIK

Nga Lorena STROKA Gëzimet, zhgënjimet, dëshpërimet janë pjesë e pandashme e jetës së njeriut. Askush nuk mund të ecë përpara pa u ndjerë qoftë dhe për pak i sunduar nga këto ndjenja! Është mëse njerëzore, pra, të përballesh me periudha lumturie dhe palumturie, sado i kujdesshëm, i përpiktë apo dhe i aftë qofsh! A jeni vetëpyetur ndonjëherë se çfarë është ajo që e diferencon njeriun e lumtur nga të palumtur? ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top