You Are Here: Home » 2020 » March

ËNDRRA E NJË NJERIU QESHARAK!

Përktheu: Lorena Stroka (Ëndrra e një njeriu qesharak) ...............................................................................      ................................................................................ Mësuan të gënjenin dhe kjo u pëlqente, mësuan bukurinë e gënjeshtrës. Ndoshta gjithçka nisi në mënyrë të pafajshme, me shaka, thjesht për dukje, si një lojë zbavitëse, ose mbase për shkak t ...

Read more

STUDIM I FUNDIT: ÇFARË TREGON MOSHA PËR SHPESHTËSINË E MARRËDHËNIEVE INTIME?

Nga Lorena Stroka Sa të martuarit po aq dhe të pamartuarit me siguri vetëpyeten ndonjëherë: "Sa herë në javë është mirë që të kryejmë marrëdhënie seksuale? " Numri "magjik" varet nga disa faktorë, siç janë mënyra e jetesës, shëndeti, sjellja seksuale dhe mosha. Një studim i Institutit Kinsey tregoi se mosha mund të veprojë si "parashikues" për frekuencën mesatare të takimeve seksuale. Ajo varion nga një her ...

Read more

“PACIENTJA ZERO” QË PËRHAPI TIFON NË AMERIKË!

Nga Lorena Stroka Maria ka mbetur në histori si nga gratë më të rrezikshme në Amerikë. "Maria tifoide", siç u pagëzua nga shtypi i asokohe, thuhet se ka qenë "pacientja zero", e cila përgjegjësohet për përhapjen e tifos në SHBA, në fillim të shekullit të 20-të. Maria ishte irlandeze, e lindur dhe e rritur në veri të ishullit, në vitin 1869. Në moshën 14 vjeçe vendosi të përshkonte Atlantikun, me qëllim kërk ...

Read more

SIPAS SHKENCËTARËVE KJO ËSHTË FORMA E GJIRIT IDEAL!

Nga Lorena Stroka Një studim britanik mbi kirurgjinë estetike ka treguar, ndër të tjera, se ekziston një formë specifike gjinjsh, të cilën si burrat ashtu edhe gratë e konsiderojnë "ideale" për sa i përket proporcioneve dhe pamjes së jashtme të gruas. Studiuesit analizuan përgjigjet e 1,315 personave (burra, gra dhe kirurgë plastikë) në lidhje me formën më tërheqëse (sipas shijeve personale) të gjinjve të g ...

Read more

PANDEMIA E ETHEVE TË VERDHA

Nga Lorena Stroka Në vitin 1878 kubanezët që u larguan nga atdheu i tyre për t'i shpëtuar luftës shumëvjeçare, pa dashje transportuan ethet e verdha në Amerikë. New Orleans u bë viktima e parë. Shumë shpejt, sëmundja "kapërceu" lumin e Mississippi-t dhe u përhap në Memphis. Deri në fund të vitit, më shumë se 5.000 banorë të Memphis-it humbën jetën e tyre si pasojë e etheve të verdha, ndërkohë që numri i të ...

Read more

SA ZGJATI EPIDEMIA E POLIOMIELITIT?

Nga Lorena Stroka Në vitin 1916, Shtetet e Bashkuara të Amerikës u mbushën me karantina. Brenda disa muajve, vetëm shteti i New York-ut pati mbi 9.000 raste poliomieliti, me një shkallë vdekshmërie 25%. Sëmundja shkaktonte paralizë graduale dhe përhapej me shpejtësi të paimagjinueshme, veçanërisht në mesin e fëmijëve. Faza  e fundit e sëmundjes ishte paraliza e muskujve të sternumit. Në atë pjesë, vdekja ko ...

Read more

PANDEMIA E VITIT 1918 QË VRAU MBI 20 MILIONË NJERËZ!

Nga Lorena Stroka Në vitin 1918 u shfaq pandemia e parë e shekullit të 20-të dhe ishte aq fatale sa vrau më shumë se njëzetë milionë njerëz në mbarë botën. Gripi Spanjoll Sëmundja u shkaktua nga një mutacion i virusit H1N1 dhe kishte simptomat e një gripi të zakonshëm. Në fillim, mjekët nuk e kuptuan që po përballeshin me një pandemi të rrezikshme ndaj dhe nuk rekomanduan asnjë masë parandaluese. Një tipar ...

Read more

MURTAJA NË MESJETË

Nga Lorena Stroka Epidemia e murtajës gjatë viteve 1347-1353, nga shumkush është cilësuar si katastrofa më e madhe në historinë e njerëzimit. Brenda një periudhe relativisht të shkurtër ajo mori trajtën e një pandemie dhe shkalla e vdekshmërisë tejkaloi çdo parashikim. Besohet se filloi diku rreth Detit të Zi dhe në vazhdim u përhap në pjesën më të madhe të Evropës dhe Azisë. Transportuesit dhe bartësit kry ...

Read more

ALERGJIA E SYVE, SHKAQET DHE TRAJTIMI

Nga Lorena Stroka Sipas ekspertëve, alergjia sezonale prek rreth 30% të të rriturve dhe 40% të fëmijëve. Përveç teshtitjes dhe rrjedhjes së hundës, shumica e personave me alergji sezonale shfaqin gjithashtu kruarje sysh, përlotje, skuqje, enjtje qepallash, por edhe infeksione të  tjera të syrit. Çfarë e shkakton alergjinë e syve? Substancat që shkaktojnë reaksioneve alergjike quhen alergjene. Alergjenët më ...

Read more

TEKNIKA EFIKASE PËR ULJEN E STRESIT TË PËRDITSHËM

Nga Lorena Stroka Gjithnjë e më shumë njerëz kanë probleme me rritjen e nivelit të stresit në jetën e tyre të përditshme, gjë që është bërë më e vështirë vitet e fundit. A e dini se rritja e papritur e stresit, shkatërron sistemin vetëmbrojtës dhe ju bën më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve? Kjo është për shkak të rritjes së prodhimit të kortizolit në trup, një hormon që është përshkruar si  "hormoni i stresit". ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top