You Are Here: Home » Posts tagged "albstroka-blog" (Page 4)

SI TË ELEMINONI ZBOKTHIN NË 3 JAVË

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Ankthi, kequshqyerja, higjiena e munguar dhe përdorimi i shampove të gabuara, janë vetëm disa prej faktorëve thelbësorë që ndikojnë shëndetin e flokëve dhe shfaqjen e zbokthit. Zbokthi nuk është vetëm një problem antiestetik, por, dhe tepër i rrezikshëm për rënien e mëvonshme të flokëve. Përgatisni recetën e mëposhtme dhe eleminojeni në mënyrë natyrale brenda 3 javë ...

Read more

KREMI I TRUPIT QË DUHET TË PËRDORIN TË GJITHA FEMRAT, KRYESISHT ATO QË KANË LINDUR

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Pas lindjes, çdo trup pavarësisht ndërtimit të tij fillestar nga natyra, pëson disa ndryshime bazike: strija, lëshim lëkure, akumulim yndyre në pjesën abdominale, celulit, zgjerim legeni, shpatullash etj. Në shumicën e rasteve, reagimi i parë i femrave që përballen me realitetin e ri, është zhgënjimi dhe humbja e besimit për rikthimin e linjave të dikurshme (për ato ...

Read more

MËNYRA SE SI TË PËRDORNI KAFEINËN PËR RRITJEN E FLOKËVE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Këtu e 20 minuta hyj e dal në dhomën e gjumit, pa prekur asgjë me dorë. Arsyeja? Frika e (ri)sistemimit të rrobave sipas ngjyrave, copave dhe llojit. Megjithëse është jashtëzakonisht i madh, ndiej se po të kishte zë, do të më thoshte: Më bosho pak moj e uruar, se s'marr dot më frymë! Është një faqe e tërë muri, nga fundi në krye. Sipas një përllogaritjeje të vogël q ...

Read more

NJIHUNI ME RECETËN QË LUFTON AKOMA DHE RRUDHAT MË TË THELLA

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Siç e kam përsëritur edhe herë të tjera, nevojat e lëkurës ndryshojnë nga dekada në dekadë. Sa më herët kujdesemi për të, aq më pak të dukshme do të jenë rrudhat në të ardhmen. Mirëpo nuk mungojnë edhe ato raste, ku femrat që nuk kanë përdorur kurrë kremra antirrudhë, dëshirojnë që të rinohen brenda një nate. Kjo është e pamundur të arrihet menjëherë, kryesisht kur ...

Read more

MASKA QË DUHET TË PËRGATISNI NËSE KENI FLOKË TË HOLLË

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Ju ka qëlluar ndonjëherë të ndjeni mall për dikë, të pyesni për të, por, të mos keni asnjë kontakt të drejtpërdrejtë me vetë personin për më shumë se një dekadë? Mua PO! Gjatë viteve të fëmijërisë kisha një shoqe-motër të vërtetë, një vajzë simpatike, nxënëse shembullore dhe tepër inteligjente, e veçantë në çdo drejtim, me të cilën humbëm disi papritur për çështje s ...

Read more

PUDËR NË KUSHTE SHTËPIE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! A e keni vënë re që gjithmonë flasim për kremra, por, kurrë për pudra, i konsiderojmë krejt dytësore?! Me sa kam parë, pjesa më  e madhe e femrave që frekuentojnë dyqanet që shesin produkte kozmetike, i blejnë qorrazi. Thjesht shikojnë pak tonalitetin që u përshtatet dhe paketimin, pa u dhënë ndonjë rëndësi të veçantë  përbërësve që përmbajnë! Sikur të dinin se sa g ...

Read more

SUPER MASKA QË JU BËN TË DUKENI MË TË REJA

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Këto ditë që thoni ju mikesha e miq kanë qenë ndër më të bukurat e vitit për mua,  falë ardhjes së nënës sime nga Shqipëria, kam filluar të shikoj me pozitivitet dhe tolerancë akoma dhe ata që nuk e meritojnë. Megjithëse vizita e saj ishte tejet e shkurtër, vetëm 3 ditore, prapë së prapë, besoj se ishte një kohë  e mjaftueshme për t'u çmalluar e diskutuar gjëra që n ...

Read more

SA SHPESH ËSHTË MIRË TË PËRDORET KREMI HIDRATUES?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Ndonjëherë zakonet e mira (fenomenikisht) mund të sabotojnë lëkurën tuaj. Megjithëse humbja e hidratimit është një ndër fajtorët kryesorë për përshpejtimin e plakjes, kjo nuk do të thotë se lëkura duhet rënduar vazhdimisht me produkte hidratuese.   Mbi-përdorimi i produkteve hidratante e kozmetike në përgjithësi është rruga më e sigurtë për të dëmtuar lëkurën në hes ...

Read more

KREM NË KUSHTE SHTËPIE PËR ZBUTJEN/MBUSHJEN E RRUDHAVE TË TRUPIT

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithë! Lëngu magjik i aloe verës fsheh brenda tij një farmaci të tërë. Miqtë e kësaj bime të dobishme nuk janë (vetëm) të tanishëm, por, dhe më të hershëm. Mbretëreshat e Egjiptit e përfshinin në pjesën më të madhe të kurave të bukurisë, mjekët romakë e grekë e përdornin për mjekime të shumëllojshme, ndërsa Aleksandri i Madh arriti të pushtonte një ishull të tërë (Socotra),  ...

Read more

KËTO JANË USHQIMET QË ZGJIDHIN PROBLEMIN E RËNIES SË FLOKËVE DHE NXISIN RIGJENERIMIN E TYRE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Një nga provat më të sigurta që rënia e flokëve të ka "trokitur derën" është... yndyrna e tepërt.  Ajo që të bën të dukesh sikur ke shekuj pa u larë, e të vetë-pyetesh: po ç'dreqin ndodh kështu, dje nuk u lava?! Zgjidhja në këto raste nuk është vetëm shampoja e ngurtë, (një lloj pluhuri që ndonjëherë të bën t'i përngjash ujkut të miellosur te përralla "Mamadhia me s ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top