You Are Here: Home » 2018 » August

Ja si milingonat vetëprodhojnë antibiotikë për shërimin e sëmundjeve të tyre

Nga Lorena Stroka Milingonat jetojnë në planet këtu e 100 milionë vjet. Njihen për rezistencën e tyre të pamatë, në krahasim me insekte të tjera. Për ata që nuk e dinë, miliongonat janë ndër të paktat lloje që i mbijetuan asteroidit që goditi tokën dhe çoi në zhdukjen e dinosaurëve. Milingonat gjenden kudo, pavarësisht se rrallëherë i vërejmë ato. Veprojnë më së shumti si makineri për përpunimin e tokës, si ...

Read more

MBRETI QË KTHEU NË AR GJITHÇKA QË PREKU

© Lorena STROKA Lakmia për pasuri, pushtet dhe lavdi nuk është një ves i njeriut të sotëm, por një dukuri e vjetër, e hasur thuajse në të gjitha etapat e historisë njerëzore... Ajo lidhej gjithmonë me dëshirën e pashuar për mbledhje ari, dhe çfarëdolloj gjëje tjetër me vlerë e botës së lashtë. Ndodhia e Mbretit Midas përbën një shembull i përjetshëm i pasojave të dëshirës së pakufijshme për zotërim dhe grum ...

Read more

ZBULOHET ARSYEJA PSE PESHKAQENËT SULMOJNË MË SHUMË BURRAT SESA GRATË!

Nga Lorena Stroka Një tjetër dhembje koke u është shtuar biologëve të detit që merren me studimin e peshkaqenëve të bardhë. Nga të dhënat e një kërkimi të kryer në Universitetin e Bondi-it, në Kuinsland të Australisë, u gjet se "gjuetarët e tmerrshëm" kur arrijnë në pikën që të sulmojnë njerëz, çuditërisht parapëlqejnë më shumë burrat sesa gratë! Ekspertët e universitetit, që studiuan dhjetra sulme peshkaqe ...

Read more

SEKRETI MJEKËSOR I ÇOKOLLATËS SË ZEZË

Nga Lorena Stroka Një ekip hulumtuesish nga Mbretëria e Bashkuar ka zbuluar sesi një përbërës i çokollatës së zezë mund të luftojë shenjat e kollës ngacmuese. Në kërkim morën pjesë 300 persona, të cilët iu nënshtruan një testi dy javor. Gjatë kësaj periudhe, ata merrnin përditë nga dy kapsula teobrominë (substancë natyrale e fituar nga kakaoja). 60% e pacientëve shfaqën përmirësim të dukshëm ndaj shenjave t ...

Read more

PO PATE BUDALLENJTË ME VETE, KE TURMËN, RRJEDHIMISHT EDHE QEVERISJEN… DËRDËLLITJA E MEDIAVE ËSHTË TEPRICA E HESHTJES SONË…

Shqipëroi: Lorena Stroka - Roehampton University, UK Dërdëllitja e mediave është teprica e heshtjes sonë. Politika është aftësia për të paraqitur sot çfarë do të ndodhë nesër, si dhe për të shpjeguar nesër, pse nuk ndodhi. Po pate budallenjtë me vete, ke turmën, rrjedhimisht edhe qeverisjen! Asnjë mosmarrëveshje nuk do të zgjaste shumë nëse fajin do ta kishte vetëm njëra palë. Mënyra më e këndshme për t'u s ...

Read more

RASTËSI HISTORIKE QË KAPËRCEJNË IMAGJINATËN

Nga Lorena Stroka Tepër satanike për t'i quajtur thjesht... rastësi! Mallkimi i Tamerlanit Më 20 qershor 1940 arkeologët sovjetikë zbuluan varrin e Tamerlanit, të pushtuesit të tmerrshëm mongol, pasardhës i Genghis Khanit. Një mbishkrim paralajmërues thoshte: "Kushdo që hap varrin do të nxjerrë një pushtues më të tmerrshëm se mua." Varri, sigurisht, u hap. Rreth 1 vit më vonë, Hitleri sulmoi Bashkimin Sovje ...

Read more

“URA E ARTË” QË PO MAHNITË BOTËN!

Nga Lorena Stroka Vetëm disa kilometra larg Da Nangut, në Vietnam, ndodhet një prej urave më mahnitëse në botë. Dizajni i saj i rrallë - nuk lë hapësirë për të menduar të kundërtën. E njohur ndryshe si "Ura e Artë", ajo ka një lartësi prej 1.400 m, dhe është e ndërtuar mes kodrave Ba Na, duke ofruar kështu një pamje madhështore në rrethinat vendase. "Korridori i artë" është i zbukuruar me lule ngjyrë vjollc ...

Read more

PSE FLUTURIMET E SOTME ZGJASIN MË SHUMË SESA NË VITET 70?

Nga Lorena Stroka Mund të tingëllojë mjaft paradoksale, por, pavarësisht përparimeve të kryera në aerodinamikë dhe në hartimin e motorrëve të tyre, në shumë shumë raste, udhëtimet e sotme ajrore janë më të ngadalshme sesa në vitet 70-të. Për shembull, një fluturim i i vazhdueshëm nga Nju Jorku në Hjuston të Teksasit, sot zgjat rreth 3 orë e 50 minuta. Sipas Business Insider, i njëjti fluturim në vitin 1973 ...

Read more

JA SI BOTOX-i PO ZËVENDËSON SILIKONIN

Nga Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! A mund të kryhet zmadhim gjoksi pa bisturi? Përgjigja është Po! Një metodë e re revolucionare po i bën gratë të harrojnë gjithçka dinin në lidhje me implantet e silikonit. Botox boob job, është një teknikë e injektueshme që e bën gjoksin të duket më i fortë e më i madh, e mbi të gjitha, krejt natyral. Është një ndërhyrje e menjëhershme, pa gjak, pa shenja, e pa dh ...

Read more

JETA DASHURORE E NAPOLEON BONAPARTIT

Nga Lorena Stroka Napoleoni nuk ishte vetëm një gjeneral i pashoq, por edhe një "gjuetar" i pasionuar pas grave të bukura. Ndonëse disi larg imazhit klasik të burrit të pashëm, vëmendja e femrave sharmante nuk i kish munguar asnjëherë. Guximi, vendosmëria dhe mprehtësia që shfaqte ndaj gjithçkaje që synonte të përvetësonte, e bënin të parezistueshëm në sytë e femrave, kryesisht atyre ambicioze. Dobësia kars ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top