You Are Here: Home » Posts tagged "bukuri" (Page 2)

SI TË HIQNI NË PAK KOHË RRUDHAT PERIORBITALE (NË ANËT E SYVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Ç'është kjo punë, po si kaloi gati një muaj pa postuar asgjë në rubrikën e bukurisë?! As vetë nuk më besohet, mungesa kaq të gjata, kam kohë pa bërë, mbase dhe vite (diku nga 2012 më duket se pata bërë një shkëputje 2-3 mujore nga faqja). Gjithsesi këtë herë ndikoi edhe problemi me këmbën (do më thoni, po pse me këmbë shkruan ti moj motër?!) Jo, po ja ishte një just ...

Read more

ÇFARË ËSHTË PUDRA E TRUPIT, SI PËRGATITET DHE NË Ç’PJESË PËRDORET?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Kam përshtypjen se pjesa më e madhe e femrave nuk e di se çfarë është pudra e trupit dhe se përse duhet përdorur?!Madje disa e ngatërrojnë me atë të fytyrës. Pse ç'ndryshim mund të ketë, thonë, e njëjta gjë nuk është? Pudra quhen të dyja, por, përbërjen e kanë krejt të ndryshme. Pluhuri i fytyrës shërben më së shumti për mbulimin e defekteve të lëkurës dhe "fiksimin ...

Read more

KREMI USHQYES QË RIPËRTËRIN GJINJTË PAS LINDJES

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Javët e shkuara më ndodhi diçka e habitshme, flija aq shumë orë, sa vështirësohesha të dalloja se kur ishte mëngjes, drekë apo darkë! Gjumashe nuk kam qenë kurrë, akoma dhe në fëmijëri, kur të gjitha shoqet e mia shkonin në shtëpi për të bërë gjumin e detyruar të drekës, unë bëja diçka tjetër: shfletoja ndonjë libër, (më pëlqenin librat fetarë - ngjanin me përralla ...

Read more

PUDËR NË KUSHTE SHTËPIE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! A e keni vënë re që gjithmonë flasim për kremra, por, kurrë për pudra, i konsiderojmë krejt dytësore?! Me sa kam parë, pjesa më  e madhe e femrave që frekuentojnë dyqanet që shesin produkte kozmetike, i blejnë qorrazi. Thjesht shikojnë pak tonalitetin që u përshtatet dhe paketimin, pa u dhënë ndonjë rëndësi të veçantë  përbërësve që përmbajnë! Sikur të dinin se sa g ...

Read more

SA SHPESH ËSHTË MIRË TË PËRDORET KREMI HIDRATUES?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Ndonjëherë zakonet e mira (fenomenikisht) mund të sabotojnë lëkurën tuaj. Megjithëse humbja e hidratimit është një ndër fajtorët kryesorë për përshpejtimin e plakjes, kjo nuk do të thotë se lëkura duhet rënduar vazhdimisht me produkte hidratuese.   Mbi-përdorimi i produkteve hidratante e kozmetike në përgjithësi është rruga më e sigurtë për të dëmtuar lëkurën në hes ...

Read more

KREM DEPILIMI NË KUSHTE SHTËPIE PËR PJESËN INTIME

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! E cili është ai që nuk do të tundohej nga pamja e një trupi të bukur, të pastër e të depiluar mirë?! Në qoftë se mes jush ka ende nga ata që besojnë se depilimi është vetëm "çeshtje femrash", dhe se çdo përpjekje përshtatjeje nga gjinia e kundërt është e turpshme apo e dënueshme, mendoj se ka ardhur koha ta rimendojnë, dhe mbi të gjitha të kuptojnë se higjiena nuk n ...

Read more

TRAJTIM NATYRAL PËR DREJTIMIN E FLOKËVE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Përdorimi i shpeshtë i pjastrave apo siç njihet ndryshe i hekurit për drejtimin e flokëve, me kalimin e kohës i dëmton ato duke i djegur në brendësi. Në qoftë se keni durim për të arritur një efekt natyral, pa vënë në rrezik shëndetin e tyre, shfrytëzoni vetitë fantastike të qumështit dhe limonit. Çfarë të bëni? Merrni një tas prej qelqi, hidhni 1 gotë qumësht në të ...

Read more

Trajtim popullor për variçet dhe celulitin

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Sipas ekspertëve gështenjat përmbajnë shumë substanca të dobishme, të cilat në kombinim me përbërësit e duhur mund të ndihmojnë në largimin e venave varikoze (variçet janë dilatacione (zgjerime) të venave me dredhje, që përfshijnë ndryshimet morfologjike dhe strukturore të mureve venoze) dhe celulitit. Përbërësit 20 gështenja 1 litër konjak të fortë Përgatitja Pasi ...

Read more

ÇFARË JANË PUÇRRAT E BARDHA NËN-LËKURË DHE SI DUHEN TRAJTUAR ATO

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Puçrrat e bardha apo siç njihen ndryshe aknet kistike shkaktohen nga nënfunksioni i gjendrës që prodhon sebum. Sebumi i tepërt mblidhet në sipërfaqen e lëkurës, aty përzihet me qelizat e vdekura, pudrën, pluhurin e rrugëve dhe krijon një tip “kapaku” sipër poreve. Në qoftë se ky "kapak" yndyror i mbulon poret plotësisht, atëherë, krijohen puçrra të bardha nën lëkurë ...

Read more

SCRUB FYTYRE KUNDËR AKNEVE DHE SHENJAVE TË TYRE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Shpesh të shtyra nga dëshira për të shpëtuar një orë e më parë nga prania e akneve  antiestetike, nuk ngurojmë t'i shtydhim ato. Një veprim i pamenduar mirë, të cilin me kalimin e kohës e paguajmë shtrenjtë. Akoma dhe nëse zhduken, në fytyrë mbeten mjaft shenja në formë gropëzash, të cilat nëse nuk mbulohen me grim, zor se guxon të dalësh jashtë ashtu. Krahas, përdo ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top