You Are Here: Home » 2020 » March » 03

PANDEMIA E VITIT 1918 QË VRAU MBI 20 MILIONË NJERËZ!

Nga Lorena Stroka Në vitin 1918 u shfaq pandemia e parë e shekullit të 20-të dhe ishte aq fatale sa vrau më shumë se njëzetë milionë njerëz në mbarë botën. Gripi Spanjoll Sëmundja u shkaktua nga një mutacion i virusit H1N1 dhe kishte simptomat e një gripi të zakonshëm. Në fillim, mjekët nuk e kuptuan që po përballeshin me një pandemi të rrezikshme ndaj dhe nuk rekomanduan asnjë masë parandaluese. Një tipar ...

Read more

MURTAJA NË MESJETË

Nga Lorena Stroka Epidemia e murtajës gjatë viteve 1347-1353, nga shumkush është cilësuar si katastrofa më e madhe në historinë e njerëzimit. Brenda një periudhe relativisht të shkurtër ajo mori trajtën e një pandemie dhe shkalla e vdekshmërisë tejkaloi çdo parashikim. Besohet se filloi diku rreth Detit të Zi dhe në vazhdim u përhap në pjesën më të madhe të Evropës dhe Azisë. Transportuesit dhe bartësit kry ...

Read more

ALERGJIA E SYVE, SHKAQET DHE TRAJTIMI

Nga Lorena Stroka Sipas ekspertëve, alergjia sezonale prek rreth 30% të të rriturve dhe 40% të fëmijëve. Përveç teshtitjes dhe rrjedhjes së hundës, shumica e personave me alergji sezonale shfaqin gjithashtu kruarje sysh, përlotje, skuqje, enjtje qepallash, por edhe infeksione të  tjera të syrit. Çfarë e shkakton alergjinë e syve? Substancat që shkaktojnë reaksioneve alergjike quhen alergjene. Alergjenët më ...

Read more

TEKNIKA EFIKASE PËR ULJEN E STRESIT TË PËRDITSHËM

Nga Lorena Stroka Gjithnjë e më shumë njerëz kanë probleme me rritjen e nivelit të stresit në jetën e tyre të përditshme, gjë që është bërë më e vështirë vitet e fundit. A e dini se rritja e papritur e stresit, shkatërron sistemin vetëmbrojtës dhe ju bën më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve? Kjo është për shkak të rritjes së prodhimit të kortizolit në trup, një hormon që është përshkruar si  "hormoni i stresit". ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top