You Are Here: Home » 2020 » April

PSE PANDAT E KANË GËZOFIN BARDHË E ZI?

Nga Lorena Stroka Sot për sot njihen si një nga speciet më të rrezikuara me zhdukje, por dhe më të veçanta njëkohësisht për shkak të një karakteristike të jashtme që i bën të dallojnë nga të tjerat: gëzofit të trashë me rrethore bardhë e zi. Gëzofi i tyre i mrekullueshëm nuk krijon vetëm kërshëri, por natyrshëm shtron dhe një pyetje të arsyeshme: "Pse një kafshë bimëngrënëse kërkon të veçojë nga turma?" Një ...

Read more

BURRAT E SHKURTËR JANË MË…

Nga Lorena Stroka Sipas një studimi të kohëve të fundit, është gjetur se burrat e shkurtër janë më qejflinj sesa të gjatët! Burrat e shkurtër (1.60 cm – 1.70 cm) janë gati dy herë më të prirë për të mëkatuar/tradhtuar sesa burrat e gjatë. Gjatë hulumtimit u vërejt se 80% e burrave të shkurtër mbanin marrëdhënie paralele dhe vetëm 10% e të gjatëve i kishin hedhur sytë gjetkë! Legjenda urbane pretendon se në ...

Read more

SA LLOJE ORGAZMASH KA?

Nga Lorena Stroka Kulmi i marrëdhënies seksuale, ose siç njihet ndryshe orgazma, është padyshim arsyeja themelore pse të gjithë njerëzit dëshirojnë me çdo kusht kontaktin intim. Kënaqësia mendore dhe fizike që seksi dhe veçanërisht orgazma sjellë, është vërtetuar shkencërisht se ka efekte të dobishme në shëndetin tonë. Por a e dini se ekzistojnë më shumë se dhjetë lloje orgazmash? E megjithatë, është e vërt ...

Read more

RRI SHTREMBËR, FOL DREJTË!

Nga Lorena Stroka Sa herë qëllon të dëgjoj ndonjë lajm vetëflijimi (si ky i djeshmi), lutem të jetë i fundit, dhe pse thellë në vetvete e di mirë që kjo është e pamundur të ndodhë! Më kaplon një ndjesi e papërshkrueshme trishtimi por dhe ripërjetimi njëkohësisht i një ngjarjeje të rëndë familjare, ndodhur gati dy dekada më parë, kur vajza e xhaxhait tim (19 vjeçe atëherë) i dha fund jetës së saj në mënyrën ...

Read more

FSHATI I SEKSIT, ATY KU GRATË NUK THONË KURRË JO!

Nga Lorena Stroka Bordelloja më e madhe në botë gjendet në Bangladesh, në një fshat ku jetojnë vetëm gra! Gratë aty janë mësuar t’i jepen kujtdo në këmbim të një shume simbolike. Qysh herët u është thënë se ky është misioni i tyre dhe se fjalët mohuese nuk kanë vend aty! Për shumë meshkuj, fshati në fjalë është shndërruar në parajsë tokësore, ku cilido mund të shijojë seks të shfrenuar, pa i dhënë llogari a ...

Read more

SHKENCA KA PËRGJIGJEN: KJO ËSHTË KOHËZGJATJA IDEALE E NJË MARRËDHËNIEJE SEKSUALE!

Nga Lorena Stroka Sipas vetë çifteve një nga problemet më të zakonshme që ata hasin dhe që i detyron të kërkojnë ndihmë të specializuar mjekësore është cilësia e marrëdhënieve seksuale dhe veçanërisht, kohëzgjatja e paralojës dhe kontaktit intim. Ajo çka për burrat konsiderohet “kohëzgjatje ideale” për gratë mund të jetë pamjaftueshmëri! Për t’i hedhur sa më shumë dritë kësaj pyetjeje goxha interesante, një ...

Read more

SHKENCËTARËT ZBULOJNË NJË EKZOPLANET SHKËMBOR SHUMË TË NGJASHËM ME TOKËN

Nga Lorena Stroka Një ekip shkencëtarësh nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Europa kanë zbuluar një ekzoplanet shkëmbor tepër të ngjashëm me Tokën në madhësi dhe temperaturë, mbase dhe me kushte të favorshme për ekzistencë uji dhe zhvillim jete, pasi ndodhet brenda "zonës së banueshme". Ekopoplaneti Kepler-1649c rreth 300 vjet dritë larg Tokës u zbulua pas një analize të re të të dhënave më të vjetra t ...

Read more

USHQIMET QË DUHEN LARË GJITHMONË OSE ASNJËHERË

Nga Lorena Stroka Qysh në vegjëli, na mësojnë të lajmë çdo gjë që hamë. Sidoqoftë, shumë pak njerëz e dinë që ndonjëherë ky zakon bën më shumë dëm sesa mirë. Larja e ushqimeve të caktuara mund të çojë në përhapjen e baktereve si  dhe në shkaktimin e shumë efekteve të tjera negative. Cilat ushqime nuk duhen larë kurrë: Vezët: Një substancë e veçantë vendoset shpesh në vezë për t'i mbrojtur ato nga infeksioni ...

Read more

KËSHTU PRETENDONIN TË “KURONIN” USHTARËT NGA HOMOSEKSUALITETI!

Nga Lorena Stroka Nga viti 1971 deri në vitin 1989, kur në Afrikën e Jugut ende mbizotëronte aparteidi (veçimi/ndarja), psikiatri kanadez Obri Levine, i njohur ndryshe si "Doctor Shock", vendosi të kryente një eksperiment për të "kuruar" ushtarët nga homoseksualiteti, të cilin asokohe e konsideronin si sëmundje. Në eksperiment, ushtarët homoseksualë i nënshtroheshin elektroshokut për t'u "kuruar" nga sëmund ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top