You Are Here: Home » Posts tagged "fytyrë" (Page 4)

SI TË BËNI VETË SERUM PËR RRITJEN E VETULLAVE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Po të shihni me vëmendje, përreth jush ka shumë femra të cilat për shkak të mungesës së  vetullave të dendura, kanë gjetur zgjidhje tek lapsi i zi, të cilin e aplikojnë aq keq sa duket sikur punojnë në ndonjë cirk. Madje nuk ngurojnë t'ua këshillojnë edhe të tjerave, duke shtuar në këtë mënyrë numrin e rasteve me tipare shpërfytyruese. Përdorimi i lapsit të zi përdo ...

Read more

RECETË “MAGJIKE” PËR LUFTIMIN E PLAKJES ENDOGJENE DHE EKZOGJENE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Plakja e lëkurës shkaktohet nga dy lloje faktorësh: endogjenë dhe ekzogjenë. Plakja endogjene (e brendshme), vjen si pasojë e kalimit të viteve. Ndërsa plakja ekzogjene (e jashtme), provokohet kryesisht nga qëndrimi I tejzgjatur në diell, por, dhe kequshqyerja, duhanpirja, alkooli, substancat kimike, lënia pas dore e lëkurës etj., etj. Ushqyerja e shëndetshme, e pas ...

Read more

SI TË RIPARONI DEFEKTET E LËKURËS ME VAJ MUSTARDE DHE…

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Dobitë e vajit të mustardës janë të njohura gjerësisht për shëndetin e mirë të lëkurës dhe flokëve. Në mënyrë të veçantë,  i ofron lëkurës hidratimin, mbushjen e rrudhave, lëmimin, shkëlqimin dhe freskinë që me kalimin e kohës ka humbur gradualisht. Së paku 1 herë në javë rekomandohet që ta provoni, kryesisht nëse keni kaluar të 25-at dhe jeni në krizë për pamjen tu ...

Read more

MASKË ULTRA QETËSUESE PËR TRAJTIMIN E RRJEPJES SË LËKURËS NGA DIELLI

© Lorena Stroka Shkuarja në plazh më të shumtën e herëve bashkëshoqërohet nga rrjepja e lëkurës, gjë krejt antiestetike dhe e bezdisshme njëkohësisht. Arsyet? Nga më të ndryshmet: dehidratimi i lëkurës, mungesa e kremit mbrojtës kundër rrezeve të diellit, qëndrimi i tejzgjatur në diell, moslarja pas kthimit në shtëpi nga deti etj., etj. Më poshtë po ju rendis përbërësit që do të nevojiteni për përgatitjen e ...

Read more

PËR ÇFARË SHËRBEN FRUTI I PASIONIT, KU DHE SI DUHET PËRDORUR?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Vetitë ekzotike të frutit të pasionit janë të njohura gjerësisht për shëndetin e lëkurës, kryesisht kur kombinohen mrekullisht me përbërës të tjerë të dobishëm. Fruti në fjalë, është i pasur me vlera të larta ushqyese, konsumohet i freskët, ose si përbërës shtesë në akullore, kokteje, shurupe etj., etj. Frutat e freskëta të Pasionit përmbajnë vitaminë C (36%), fibra ...

Read more

CILAT RRUDHA ZHDUKË NË 3 JAVË VAJI I STRUCIT?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Megjithëse shfaqja e rrudhave në fytyrë dhe qafë është një proces i pashmangshëm për secilin/ën prej nesh, trajtimi në kohë, gjithmonë në mënyrë natyrale, mund të përmirësojë dukshëm pamjen e tyre përfundimtare. Aplikimi i vajrave antirrudhë gjithëherë ka kontribuar në këtë drejtim. Kësaj rradhe, nuk do të flasim për ato që ju tashmë i njihni shumë mirë, pasi i përd ...

Read more

RREZIQET E QERPIKËVE ARTIFICIALË, JA ÇFARË MUND TË PËSONI!

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Femrat bëjnë gjithçka për t'u dukur sa më të kuruara dhe tërheqëse. Madje, për të theksuar bukurinë e syve nuk hezitojnë të përdorin akoma dhe qerpikë fallsë, duke injoruar kështu rreziqet e mundshme. Substanca kimike (formaldehyde) që përdoret për ngjitjen e qerpikëve artificialë, është vërejtur se dëmton qerpikët natyralë, kryesisht folikulat e tyre, të cilat më v ...

Read more

SI TË ZGJASNI FLOKËT SHPEJT ME KONJAK

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Mundohem të ruaj gjakftohtësinë time, por, nuk ia dal dot, qysh në mëngjes më janë ngritur nervat keq. Nuk ka gjë më të tmerrshme se sa të zgjohesh me muzikë të dhimbshme klasike, sidomos kur nuk je adhuruese e kësaj lloj muzike. Këtu në lagje paskemi një të apasionuar pas operës, i cili i ndërron meloditë si mbreti gratë! Qortoje sa të duash, ai vazhdon avazin e ve ...

Read more

KY ËSHTË SEKRETI I LËKURËS RINORE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Po të dish të zgjedhësh produktet e duhura, lëkura rinore e plot shkëlqim mund të zgjasë për shumë kohë. Tek e fundit, mosha reale nuk zbulohet vetëm në kartën e identitetit, të cilën pak e shohin, por, edhe në fytyrën e secilit prej jush. Tashmë, është në dorën tuaj të vendosni moshën që doni të tregoni! Zgjidhjen na e ka dhënë vetë nëna-natyrë! Farat e zeza të qim ...

Read more

TONIKU QË PËRSOSË LINJAT E FYTYRËS

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Spray që i fal fytyrës shkëlqim, freski, hidratim dhe tonifikim, duhet përdorur çdo ditë, përgjatë gjithë muajve të vitit. Për shkak të kërkesave të shumta që ka, raftet e dyqaneve me produkte kozmetike janë të mbushura me preparate të tilla. Mirë kur mundesh, po kur gjendja financiare nuk të lejon të investosh në blerjen e tyre, si veprohet? Përveç asaj shprehjes p ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top