You Are Here: Home » Mjekësi » Bukuri » SI TË RIPARONI DEFEKTET E LËKURËS ME VAJ MUSTARDE DHE…

SI TË RIPARONI DEFEKTET E LËKURËS ME VAJ MUSTARDE DHE…

VAJ-MUSTARDE-PER-RIPARIMIN-E-DEFEKTEVE-TE-LEKURES-MASKA-FYTYRE-PER-FEMRA-ALBSTROKA-BLOG-FACEBOOK-NGA-LORENA-STROKA© Lorena Stroka

Përshëndetje të gjithëve!

Dobitë e vajit të mustardës janë të njohura gjerësisht për shëndetin e mirë të lëkurës dhe flokëve. Në mënyrë të veçantë,  i ofron lëkurës hidratimin, mbushjen e rrudhave, lëmimin, shkëlqimin dhe freskinë që me kalimin e kohës ka humbur gradualisht. Së paku 1 herë në javë rekomandohet që ta provoni, kryesisht nëse keni kaluar të 25-at dhe jeni në krizë për pamjen tuaj të jashtme.

Në një tas prej qelqi përzieni mirës së bashku 1 lugë çaj vaj mustarde dhe 1 lugë çaj vaj kokosi. Në vijim, përhapeni në fytyrë dhe qafë duke bërë masazh të lehtë me lëvizje rrethore për rreth 5-6 minuta. Pastaj, fshijeni fytyrën me një pecetë (pambuku) të lagur. Në këtë mënyrë, do të nxisni qarkullimin e gjakut, duke lehtësuar lëkurën dhe hequr puçrrat njëkohësisht.

*Mbani mend: para se të aplikoni çdo lloj vaji, maske apo kremi në fytyrë, provojeni më parë lokalisht, për të parë nëse jeni alergjike/ë.

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top