You Are Here: Home » Posts tagged "sy" (Page 2)

PËR NJË FYTYRË TË PASTËR DHE PLOT RREZATIM, JA SEKRETI I JAPONEZEVE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! A e keni vënë re që të gjitha japonezet dhe koreatet pavarësisht moshës së tyre, kanë lëkurë shumë të pastër e të lëmuar?! Cili është sekreti i shkëlqimit të tyre? Çfarë bëjnë më tepër se femrat e tjera anembanë botës? Përveç ushqyerjes së shëndetshme, bazuar kryesisht në zarzavate dhe fruta deti, ato bëjnë shumë kujdes me pastrimin e lëkurës. Në mënyrë të veçantë,  ...

Read more

SCRUB FYTYRE KUNDËR AKNEVE DHE SHENJAVE TË TYRE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Shpesh të shtyra nga dëshira për të shpëtuar një orë e më parë nga prania e akneve  antiestetike, nuk ngurojmë t'i shtydhim ato. Një veprim i pamenduar mirë, të cilin me kalimin e kohës e paguajmë shtrenjtë. Akoma dhe nëse zhduken, në fytyrë mbeten mjaft shenja në formë gropëzash, të cilat nëse nuk mbulohen me grim, zor se guxon të dalësh jashtë ashtu. Krahas, përdo ...

Read more

RECETA MAGJIKE QË PËRSHPEJTON HUMBJEN E PESHËS NË NIVEL LOKAL

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Sa mirë do të ishte sikur të kishte një metodë magjike për humbje peshe në nivel lokal, kryesisht për pjesën e krahëve, barkut dhe kofshëve - kështu nuk themi të gjitha? Metoda është zbuluar dhe është mjaft e thjeshtë për t'u zbatuar. Receta e mëposhtme do t'ju ndihmojë të realizoni dëshirën tuaj. Mjafton të ndiqni përpikmërisht udhëzimet e dhëna më poshtë: Përbërës ...

Read more

SI BËHET HEQJA E RRUDHAVE TË FYTYRËS ME RRËSHIRË?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Këto ditë jam nën trysninë e një zhvendosjeje të planifikuar këtu e disa muaj më parë. I kam paketuar të gjitha dhe jam në pritje të ardhjes së personave që do të realizojnë transportimin e tyre në shtëpinë e re. Për momentin, më duket sikur banoj në një ambient të zbrazët, larg çdo gjallërie  (që në fakt pikërisht kështu është), pa sende, pa zhurmë, veç një shtrat ...

Read more

CILI ISHTE SEKRETI I KLEOPATRËS PËR ELEMINIMIN E RRATHËVE TË ZINJ POSHTË SYVE?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Dukuria e rrathëve të zinj poshtë syve nuk është diçka e rrallë, tashmë një në dy persona ndeshet përditë me këtë problem antiestetik. Arsyet e shfaqjes nuk po i (ri)përmend, pasi i kam përsëritur aq shumë herë, sa rrezik se i keni mësuar përmendësh, thjesht dua t'ju tregoj se çfarë bënte Kleopatra për eleminimin e tyre. Kleopatra, mbretëresha e Egjiptit, e cila shq ...

Read more

RECETË “MAGJIKE” PËR LUFTIMIN E PLAKJES ENDOGJENE DHE EKZOGJENE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Plakja e lëkurës shkaktohet nga dy lloje faktorësh: endogjenë dhe ekzogjenë. Plakja endogjene (e brendshme), vjen si pasojë e kalimit të viteve. Ndërsa plakja ekzogjene (e jashtme), provokohet kryesisht nga qëndrimi I tejzgjatur në diell, por, dhe kequshqyerja, duhanpirja, alkooli, substancat kimike, lënia pas dore e lëkurës etj., etj. Ushqyerja e shëndetshme, e pas ...

Read more

SI TË BËNI PEELING SYSH NË KUSHTE SHTËPIE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Për shkak të temperaturave të padurueshme, ditët e fundit nuk e kam kaluar pragun e derës së jashtme! Zgjodha të rrija brenda, nën freskinë e kondicionerit se sa të shtrëngohesha plazheve të mbipopulluara dhe të "piqesha" në diell. Nën trysninë e tempertuarave gati-gati afrikane, e kisha të pamundur të përqëndrohesha apo të shkruaja qoftë dhe dy fjali... Nuk hyja fa ...

Read more

SI TË RIPARONI DEFEKTET E LËKURËS ME VAJ MUSTARDE DHE…

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Dobitë e vajit të mustardës janë të njohura gjerësisht për shëndetin e mirë të lëkurës dhe flokëve. Në mënyrë të veçantë,  i ofron lëkurës hidratimin, mbushjen e rrudhave, lëmimin, shkëlqimin dhe freskinë që me kalimin e kohës ka humbur gradualisht. Së paku 1 herë në javë rekomandohet që ta provoni, kryesisht nëse keni kaluar të 25-at dhe jeni në krizë për pamjen tu ...

Read more

PËR ÇFARË SHËRBEN VAJI I TRËNDAFILIT DHE KUR DUHET PËRDORUR?

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Përdorimi i vajrave anti-rrudhë duhet të bëhet pjesë e përditshmërisë tuaj, ashtu siç bëni me sapunin apo buzëkuqin, këtej e tutje duhet të bëni dhe me produkte të tjera. Shumë prej jush besojnë se të gjithë vajrat janë njëlloj dhe se po përdore një prej tyre është sikur i ke përdorur të gjithë. Çdo vaj ka efektet e veta dhe nuk shërben për të njëjtat gjëra, as nuk ...

Read more

CILAT SËMUNDJE FSHIHEN PAS ZVERDHJES SË SYVE?

Nga Lorena Stroka A e dini që vizita te një mjek okulist mund të përbëjë mënyrën më të sigurtë për zbulimin e shumë sëmundjeve ende të pashfaqura?! A jeni vetëpyetur ndonjëherë se çfarë ndodh kur pjesa e bardhë e kokërdhokut të syrit merr ngjyrë të verdhë? Zverdhja e syve është një prej manifestimeve fizike të Ikterit (verdhëzës) për shkak të sasisë së tepërt të bilirubinës në gjak. Bilirubina është një nën ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top