You Are Here: Home » 2021 » April

KODI I HAMURABIT – PARIMI I HAKMARRJES

Nga Lorena Stroka Kodi i Hamurabit përbën një nga tekstet më të vjetra të ligjeve, i cili daton rreth vitit 1754 p.e.s, krijuar nga mbreti i Babilonisë, Hamurabi. Kodi përshkruante ligjet dhe ndëshkimet në rast të shkeljes së rregullave. Disa nga temat kryesore të tij ishin: vjedhja, bujqësia, shkatërrimi i pronës, martesa dhe të drejtat brenda saj, të drejtat e grave, të drejtat e fëmijëve, të drejtat e sk ...

Read more

DJEGIA E LIBRAVE NGA NAZISTËT, GJENOCIDI MË I MADH KULTUROR!

Nga Lorena Stroka Tetëdhjetë e tetë vjet më parë, nazistët ndërmorrën një vendim jashtëzakonisht tronditës në lidhje me edukimin dhe ardhmërinë e brezave. Vendosën të shkrumbonin gjithçka që hamendësuan se nuk i përkiste ideologjisë vendase. Kështu një mbremje pranverore, qindra-mijëra libra letërsie, filozofie dhe shkencore të shkruar nga hebrenj, të majtë, ose thjesht disidentë u dogjën pamëshirësisht. Kj ...

Read more

KOKËPRERJA E MEDUZËS, GORGONËS QË GURËZONTE KËDO QË E SHIKONTE!

Nga Lorena Stroka Sipas Hesiodit, "tri gorgonat e mitologjisë Greke jetonin shumë larg, në mes të territ, përtej Oqeanit Atlantik, atje ku banonin Hesperidet". Ndryshe nga Sthenoja dhe Euryala, të cilat ishin të pavdekshme, Meduza ishte e vdekshme. Përveç kësaj, Meduza u bë më e njohur se dy motrat e saj përmes historisë së vdekjes së saj. Në librin «Θεογονία» (Krijimi i Perëndive), ka një referencë për mom ...

Read more

PERANDORI QË URRENTE UDHËHEQJEN DHE DASHURONTE ORGJITË!

Nga Lorena Stroka Megjithëse Tiberiusi e nisi rrugëtimin e tij si reformator dhe udhëheqës popullor, në fund u mbajt mend veç për orgjitë e tij seksuale! Pas shumë dekadash luftë civile, fillimisht nga Cezari kundër Senatit dhe pastaj nga Oktaviani kundër Mark Antonit, në Romë u kthye sërish paqja. Në vitin 27 para lindjes së Krishtit, djali i birësuar i Jul Çezarit, Oktaviani, u shpall Perandor pasi pushto ...

Read more

SI TË NGADALËSOJMË SHENJAT E PLAKJES

© Lorena Stroka Mënyra sesi do të plakemi do të varet më së shumti nga mënyra sesi jetojmë",  pati thënë dikur Aristoteli. Kalimin e kohës ndoshta nuk e ndalojmë dot, por shenjat që ajo lë te ne, po, mund t'i kontrollojmë. Regjimi ushqimor, ushtrimet fizike, kujdesi i përditshëm, seksi dhe të menduarit pozitiv, janë vetëm disa prej faktorëve që çojnë në ngadalësimin e plakjes... Komponenti i parë i anti-pla ...

Read more

ZOGJ ME MUSTAQE!

Nga Lorena Stroka Shpendët e lezetshëm që shihni më sipër i përkasin familjes Laridae dhe jetojnë në koloni të mëdha, kryesisht në Peru. Ngjyra e tyre është gri e errët, ndërsa sqepin dhe këmbët i kanë të kuqrremta. Karakteristika më e veçantë e zogjve në fjalë janë "mustaqet" e bardha, të cilat shtrihen në pjesën e prapme të kokës së tyre, zakonisht duke formuar një pjerrësi të lehtë. Inca Tern janë rreth ...

Read more

EDHE DURIMI E KA NJË KUFI!

Shumë herë presioni i jetës së përditshme na detyron t’u përshtatemi disa situatave që mund të mos i duam ose që jo pak herë na shkaktojnë pakënaqësi. A duhet t’i trajtojmë ndryshe këto situata dhe të mendojmë më shumë për reagimet tona? Rrëfenja e mëposhtme me siguri do t’ju bëjë ta rimendoni: Nëse merrni një bretkosë dhe e vendosni në një enë me ujë në zjarr, do të vëreni se ajo qëndron brenda dhe vazhdon ...

Read more

PSE PIRATËT E MBAJNË NJËRIN SY TË MBULUAR?

Nga Lorena Stroka Fakti që pothuajse të gjithë piratët e mbajnë njërin sy të mbuluar, nuk ka të bëjë domosdoshmërisht me ndonjë defekt fizik, për shembull, verbërim ose dëmtim syri, por me diçka tjetër, ndoshta të panjohur për pjesën më të madhe të njerëzve. Sipas njohësve të fushës, mbulimi i njërit sy i ndihmon që t’i përshtaten sa më lehtë kushteve të ndryshme të dritës, pra fakti që ata detyrohen të hyj ...

Read more

PAGOI “LESHTË E KOKËS” PËR NJË SHTËPI VIRTUALE!

Nga Lorena Stroka Epo nuk thotë kot populli: Mendja e kokës të bën hatanë! Megjithëse nuk plotëson kriteret e një ndërtese të mirëfilltë apo klasike, ajo arriti të shitej për mbi 500,000 dollarë. Bëhet fjalë për shtëpinë e parë në Mars, e cila është një krijim virtual dhe i përket kategorisë së NFT-ve ose siç e quajmë ndryshme "pronave dixhitale". Sipas CNN, shtëpia në Mars, e ngritur në majën e një kodre i ...

Read more

A DO TA SHISNIT NDONJËHERË FYTYRËN TUAJ?

Nga Lorena Stroka A do ta shisnit ndonjëherë fytyrën tuaj? Nëse përgjigjja është po, ekziston një kompani japoneze që i intereson një marrëveshje e tillë. Kompania dëshiron të blejë të drejtat për fytyrat e njerëzve, në mënyrë që t'i shesë ato në formën e maskave të shtypura 3D super-realiste! Që kur një prodhues maskash me bazë në Tokio, njoftoi synimin e tij për të blerë të drejtat e fytyrës së njeriut pë ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top