You Are Here: Home » 2019 » January

ASNJË ZEJTAR I KEQ NUK BËRI KURRË NJË VAZO TË SHKËLQYER… LULET E BUKURA NUK BËJNË KURRË FRYTE TË MIRA!

Shqipëroi: Lorena Stroka - Roehampton University, UK Asnjë zejtar i keq nuk bëri kurrë një vazo të shkëlqyer. Lumenjtë më të thellë rrjedhin në heshtje. Lulet e bukura nuk bëjnë kurrë fryte të mira. Edhe pse shpata mund të nevojitet veç një herë në jetë, duhet mbajtur gjithmonë me vete! Kush do që të ngjitet lart, do ta gjejë mënyrën si të ndreqë një shkallë. Shpejt do të thotë të ecësh ngadalë dhe pa ndale ...

Read more

A MUND TË PRODHOJMË AR NË MËNYRË ARTIFICIALE?

Nga Lorena Stroka Gjatë Mesjetës alkimistët u angazhuan seriozisht me prodhimin e arit nga materiale të ndryshme. Me përparimin e teknologjisë kjo gjë është e mundur të ndodhë? Përgjigja është po! Ari sikurse dhe shumë metale të tjera të çmuara mund të ndërtohen në një reaktor bërthamor ose në një përshpejtues grimcash, ku për shkak të energjisë së lartë, ndodhin reagime bërthamore. Merkuri është relativish ...

Read more

VAJI QË HEQ RRUDHAT E QAFËS MË SHPEJT SE ÇDO PRODUKT TJETËR!

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Ajo që e tradhton moshën e vërtetë të njerëzve është pjesa e syve dhe qafa! Madje, do të thoshja se qafa e tregon edhe më shumë, pasi është aq delikate sa çdo ndërhyrje estetike për ta përmirësuar, rrallëherë jep efektin e dëshiruar, sidomos nëse kryhet në kohë të vonë, ose nga persona jo të fushës. Kohën nuk e ndalojmë dot sepse nuk varet nga ne! Nga ne varet menax ...

Read more

ZBARDHJA E ZONËS INTIME, NDËRHYRJA MË E KËRKUAR PËR MOMENTIN!

Nga Lorena STROKA Një ndër ndërhyrjet estetike më të kërkuara nga femrat, kryesisht vitet e fundit është ajo e zbardhimit anal! Megjithëse fillimisht teknika në fjalë u aplikua tek yjet e industrisë së seksit, për arsye të dukshme, shumë shpejt u preferua edhe nga pjesa tjetër e femrave, të cilat menduan që kur t’u kthenin shpinën të dashurve të zemrës, të shihnin edhe ata të shkretët... një ditë të bardhë ...

Read more

ÇFARË SHIKOJNË FOSHNJAT GJATË MUAJVE TË PARË TË JETËS SË TYRE?

Nga Lorena STROKA Për të dhënë një përshkrim sa më të qartë në lidhje me atë që prindërit besojnë për shikimin e foshnjave në muajt e parë të jetës së tyre, por dhe se kur ata fillojnë të kuptojnë ndryshimet në mjedisin rrethues, specialistët shpjegojnë: Është e rëndësishme që prindërit të dinë se fill pas lindjes foshnjat e kanë të vështirë të përqëndrohen te fytyra e prindërve, dhe se ajo që ata shohin ës ...

Read more

KJO ËSHTË ARSYEJA PSE ERËZA NË FJALË KUSHTON MË SHUMË SE ARGJENDI!

Nga Lorena STROKA Ndryshe nga vitet e kaluara, kohët e fundit po reflektohet një realitet gati-gati habitës në lidhje me koston e lartë të vaniljes, e cila sipas statistikave të tregut po i bën konkurrencë të fortë një prej metaleve të çmuara (argjendit), 1 kg vanilje kushton plot 500 euro! Në mënyrë të pashmangshme, ky fakt përbën lajm i keq jo vetëm për akullorebërësit, apo pastiçerët, por dhe parfumbërës ...

Read more

KOVA QË U BË SHKAK PËR SHPËRTHIMIN E NJË LUFTE ME 2000 VIKTIMA!

Nga Lorena Stroka Luftërat në mbarë botën nuk duhej të kishin ndodhur, aq më pak ajo e Zappolino-s, e cila u bë për shkak të një kove prej druri! Lufta e Oaken Bucket, siç është e  njohur gjerësisht, u krye në vitin 1325 mes qytet-shteteve rivale të Bolonjës dhe Modenës, në Itali. Lufta filloi kur një grup banorësh nga Modena vodhi një kovë prej druri, të cilën vendasit e përdornin për nxjerrjen e ujit të p ...

Read more

SPECIALISTËT PËRGJIGJEN: JA SA FYTYRA MBAN MEND NJERIU MESATAR!

Nga Lorena Stroka Njeriu mesatar mund të njohë përafërsisht 5000 fytyra të afërmish, miqsh, të famëshmish apo dhe njerëzish të takuar rastësisht, ndërsa ata me super aftësi, janë në gjendje të kujtojnë deri në 10.000 njerëz. Kjo është hera e parë që shkencëtarët bëjnë një vlerësim të tillë, të bazuar në prova! Në këtë përfundim arritën një ekip specialistësh britanikë pas eksperimenteve të kryera në 25 vull ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top