You Are Here: Home » Mjekësi » Seksologji » PSE ËSHTË MIRË QË FEMRAT TË BËJNË SEKS ORAL?

PSE ËSHTË MIRË QË FEMRAT TË BËJNË SEKS ORAL?

keshilla-nga-lorena-stroka-gazeta-albstroka-rubrika-seksologjiNga Lorena Stroka

Përshëndetje të gjithëve!

Në qoftë se dhe ju u bashkoheni zërave që thonë se seksi oral duhet të jetë veç pjesë e filmave porno, dhe jo e jetës së çifteve të zakonshme, gaboheni! Sipas një hulumtimi të Universitetit të Nju Jorkut seksi oral bën mirë për shëndetin fizik dhe mendor të femrave.

Në mënyrë të veçantë, nga 293 femra që morën pjesë në kërkim, u dëshmua se ato që kryenin seks oral me partnerët e tyre ishin më pak neurotike, ndjenin kënaqësi më të madhe seksuale, si dhe trajtonin me më tepër gjakftohtësi problemet e jetës së tyre të përditshme..

Ekspertët shprehen se arsyeja është shumë e thjeshtë!

Sperma përmban substanca kimike, të cilat rrisin prodhimin e seretoninës, hormonit të lumturisë. Kjo mënyrë e të bërit seks është e dobishme për të dyja gjinitë, jo vetëm për meshkujt.

PSE?

Sepse sperma e mashkullit përbëhet nga shumë komponentë të dobishëm që luftojnë pagjumësinë dhe depresionin.

Në mënyrë të veçantë sperma përmban:

KORTIZOL: Hormoni që përgjegjësohet për shprehjen e ndjenjave të dashurisë.

SERETONINË: Hormoni që ngre humorin.

THYROTROPINË: Hormoni që “godet” depresionin.

MELATONINË: Hormoni që kontribuon në bërjen e gjumit cilësor./albstroka.com/

Mirë u lexofshim në shkrimin e rradhës…

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top