You Are Here: Home » 2011

Fragment nga poezia “SONTE”

Sonte © Lorena Stroka Sonte s'ka vend për fjalë, zënka e mëri, nata na fton në bashkim ndjenjash, të triumfojë e madhërishmja dashuri... Ndaj hesht, hesht për pak TI, harro, harroji të gjitha e dashur, dehmë me aromën e trupit erëmirë. Ngadalë eja drejt meje, me hapa të lehtë, "verbërisht", lëshohu e tëra kraharorit tim, mbështetu aty butësisht... ... *Botuar në librin KUDO DHE ASKUND ...

Read more

nga libri – KUDO DHE ASKUND

Në të thënça... © Lorena Stroka Në të thënça: "Të kam harruar",vargjet që shkruaj veç lexo...Në të thënça: "Kurrë s'të ndjeva",plagët zemrës më numëro...Në të thënça: "S'më ke munguar",lotët atëherë pse s'shterojnë?!Në të thënça: "Ik, largohu",është kapriçoja që më mbizotëron...Në të thënça: "Jo, s'të dua",fjalët e mia mos i beso...Në të thënça: "Të kam zëvendësuar",dije se zemra veç ty do...  nga libri - K ...

Read more

Një histori e dhimbshme dashurie!

Përktheu: Lorena Stroka, Master of Arts in Specialised Translation Kohë më parë, në qytetin Niigata të provincës Ehizen, jetonte një djalë që e kishte emrin Nagao Cosei. Meqënëse i ati ishte mjek dhe i biri vendosi të ndiqte të njëjtin profesion. Qysh në djep, prindërit i kishin lidhur fatin me një vajzë që quhej O-Tei, të bijën e një shoku të të atit. Të dyja familjet kishin rënë dakord që dasma të bëhej p ...

Read more

Teknika jo-kirurgjikale per buzë joshëse

Nga Lorena Stroka Bukuria si një ndër armët më të fuqishme të njeriut vazhdon të mbizotërojë pothuajse në çdo fushë të jetës së tij. Është padyshim e vetmja gjë që nuk kërkon ASNJË vërtetim... Le të jemi të sinqertë, bukuria është gjëja e parë që shikojmë te dikush. Sado botë të pasur shpirtërore që të ketë dikush, nëse ajo shoqërohet nga një paraqitje mediokre, për të mos thënë e shëmtuar, automatikisht “z ...

Read more

Gramatologjia

Nga Lorena Stroka Gramatologjia është shkenca që analizon fjalët, domethënë monumentet e shkruara të një kombi. Monumentet e shkruara të njerëzimit, janë aq të shumta, sa që është pothuajse e pamundur të analizohen vetëm në një vepër. Për këtë arsye, Gramatologjia i ndan dhe analizon në veçanti, për çdo popull, sipas periudhave kohore apo llojeve të tyre. Kështu, kemi gramatologjitë e antikitetit, të mesjet ...

Read more

E vrau zbulimi i saj!

Nga Lorena Stroka Marie Curie (1867 - 1934) Gruaja e parë e cila fitoi çmimin Nobel fatkeqësisht vdiq për shkak të ekspozimit të tepërt në radioaktivitet. Curie ishte fizikantja Franceze që zbuloi poloniumin dhe radiumin, dy elemente që përmbajnë radioaktivitet të lartë. Edhe pse Curie përdorte gazin e radonit për të shëruar ushtarët e plagosur gjatë Luftës së Parë Botërore, ekspozimi i vazhdueshëm në të e ...

Read more

Vdekja e një shpikësi!

Nga Lorena Stroka Horace Lawson Hunley (1823 - 1863) Hunley nuk ishte vetëm avokat e ligjvënës por edhe inxhinier në Forcat Detare. Konsiderohet shpikësi i nëndetëses, të cilën e prezantoi gjatë Luftës Civile. Në udhëtimin e parë të saj, nëndetësja, vrau pesë nga nëntë detarët që e drejtonin. Gjatë përpjekjes së dytë, në të vendosi të hyjë edhe Hunley, gati për betejë. Kësaj rradhe u vranë të gjithë. Bashkë ...

Read more

Kudo dhe Askund

Kudo dhe Askund © Lorena Stroka Mik besnik i netëve të mia, hero i një historie të pafund, shfaqesh, zhdukesh si rreze dielli, herë kudo, herë askund... Shtratit të mendimeve mbështetesh, në një tjetër ashtu dhe unë, heshtjes së fjalëve i vesh ndjenja, qiellit të ëndrrave përsëri ti humb... Malli brenda të çan zemrën, logjika të thotë: "Mos u lëkund". Cilës ndjenjë thua t'i dorëzohem? Cila prej tyre do të m ...

Read more

Eksperimenti që i kushtoi vendin e punës!

Nga Lorena Stroka Në fund të vitit 1500 mbizotëronte bindja se objektet e rënda bien më shpejt se ato të lehtat. Këtë e kishte thënë edhe Aristoteli. Është e habitshme, por u deshën shumë vite që të gjendej dikush që të hidhte poshtë këtë doktrinë që filloi nga Greqia e Lashtë. Galileo Galilei, i cili ishte matematikan në Universitetin e Pizës, guxoi të shprehte të kundërtën e asaj që besohej deri në atë ko ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top