You Are Here: Home » Të ndryshme » Uncategorized » SI QUHET GRABITQARI ME QERPIKËT MË TË BUKUR NË BOTË?

SI QUHET GRABITQARI ME QERPIKËT MË TË BUKUR NË BOTË?

lorena-stroka-gazetare-gazeta-albstroka-lajmi-i-fundit-kuriozitete-nga-botaNga Lorena STROKA

Shpendi i çuditshëm që shihni në foto quhet Secretary (Sagittarius Serpentarius) dhe i përket kategorisë së shpendëve të mëdhenj grabitqarë, ngjashmëria e tij me skifterët dhe shqiponjat është mëse e dukshme. Një nga tiparet dalluese të këtij shpendi janë… qerpikët e gjatë e skrop të zinj!

Grabitqarin në fjalë, e hasim në Afrikën e Jugut. Përveç pamjes mbresëlënëse, secretary shquhet edhe për aftësi të jashtëzakonshme në fluturim! Imagjinoni, falë kësaj aftësie, arrin të fluturojë plot 30 km në ditë për të gjetur gjahun e nevojshëm.

Gjatësia e tij trupore filllon nga 90 cm dhe mund të arrijë deri në 1.37 cm, ndërsa sa  i përket peshës, varion nga 2 deri në 5 kg!/albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top