You Are Here: Home » Mjekësi » Bukuri » SEKRETET E KLEOPATRËS PËR TË QENË GJITHMONË MAHNITËSE, (I)

SEKRETET E KLEOPATRËS PËR TË QENË GJITHMONË MAHNITËSE, (I)

© Lorena Stroka

Përshëndetje të gjithëve!

Kleopatra e Egjiptit ka mbetur në histori jo vetëm për dashurinë e saj ndaj Mark Antonit, apo për mënyrën që zgjodhi të ikte nga kjo jetë, por dhe për bukurinë e saj mahnitëse. Flitet se ajo ka qenë e para që ka zbuluar vlerën madhore të qumështit të gomaricës, ndaj dhe në çdo udhëtim të saj, nuk harronte të merrte me vete një tufë gomaricash dhe disa mjelës të specializuar për bërjen e kurave kudo që të ndodhej. Përveç larjes me qumësht, Kleopatra, bënte dhe shumë maska fytyre, flokësh dhe trupi. Ju ftoj t’i hidhni një sy disa prej recetave të saj më të famshme:

VAJ PËR FYTYRË, QAFË DHE FLOKË TË THATA

Përbërësit

3 lugë gjelle vaj susami

2 lugë gjelle vaj luledielli

2 lugë gjelle vaj avokadoje

1 lugë gjelle vaj gruri

1 ml vaj esencial jasemine ose livandoje

MASKË PËR FLOKË

Përbërësit

1 lugë gjelle vaj ulliri

2 lugë gjelle mjaltë

2-3 lugë gjelle qumësht (ose krem qumështi)

MASKË PËR DUAR

Përbërësit

1 tas (në madhësi mesatare) qumësht të ngrohtë

1 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle sheqer/AlbStroka.com/

Shihemi në shkrimin e radhës…

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top