You Are Here: Home » Mjekësi » Bukuri » “MBRETËRESHA” E BIMËVE KINEZE QË LUFTON TË GJITHA LLOJET E RRUDHAVE

“MBRETËRESHA” E BIMËVE KINEZE QË LUFTON TË GJITHA LLOJET E RRUDHAVE

albstroka-blog-maske-me-ganoderma-per-luftimin-e-rrudhave-lorena-stroka-receta-maska-keshilla-sekrete-bukurie-gjithçkambi-fytyrën-flokët-albstroka-bukuri© Lorena Stroka

Përshëndetje të gjithëve!

Emërtimi shkencor “Ganoderma” e ka prejardhjen nga greqishtja e vjetër dhe do të thotë “lëkurë e ndritshme/shkëlqyese”. Kjo lloj kërpudhe përdorej në mjekësinë tradicionale Kineze për më shumë se 4000 vjet dhe njihet si “mbretëresha e bimëve çudibërëse”.

Përbërësit që do të nevojiteni për përgatitjen e maskës antirrudhë janë:

1 lugë gjelle kos të trashë

1 qese maja birre (pluhur)

5-6 pika vaj gruri

30 pika vaj kërpudhe-ganoderma

Përgatitja

Në një tas përzieni mirë së bashku të gjithë përbërësit e mësipërm derisa të formohet një masë homogjene. Në vazhdim, zbrazeni në një vazo prej qelqi dhe ruajeni në derën e frigoriferit. Aplikojeni përditë në fytyrë dhe qafë për 20 minuta. Pastaj shpëlahuni me ujë të vakët e të ftohtë./albstroka.com/

Mirë u lexofshim në shkrimin e radhës…

*Vajin ganoderma e gjeni në farmaci të përzgjedhura…

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top