You Are Here: Home » Mjekësi » Bukuri » ÇFARË TË BËNI QË TË MOS NDJENI MË LODHJE SYSH!

ÇFARË TË BËNI QË TË MOS NDJENI MË LODHJE SYSH!

luftoni-lodhjen-e-syve-me-lutein-dhe-zeaxanthin-shkrim-nga-lorena-stroka-albstroka© Lorena Stroka

Përshëndetje të gjithëve!

Qëndroni shumë orë para kompjuterit, flini më pak se ç’duhet, ndjeni lodhje sysh? Të gjitha këto mund të korrigjohen përmes konsumit të disa produkteve natyrale që të gjithë i keni në shtëpi…

Sipas një hulumtimi  të kryer nga Universiteti i Georgia-s, antioksidantët që gjenden në gjethet jeshile të perimeve, si zeaxanthini dhe luteini, mund t’ju çlirojnë nga çdo lodhje sysh apo siklet që rrjedhon qëndrimi i tepërt para monitorit të kompjuterit, të lexuarit dhe pagjumësia. Substancat në fjalë, ndihmojnë retinën e syrit të përthithë dritën blu që krijon shkëlqim, duke reduktuar në këtë mënyrë lodhjen e ndjerë.

Prandaj, mos harroni të konsumoni përditë sallatë me spinaq të gjallë ose të gatuar klasikisht./albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top