You Are Here: Home » Mjekësi » TËRFILI QË SHPËTON JETË, (EKSKLUZIVE)

TËRFILI QË SHPËTON JETË, (EKSKLUZIVE)

TERFILI-ALFA-ALFA-SHKRIM-EKSKLUZIV-NGA-ARTIKULLSHKRUESJA-LORENA-STROKA-ALBSTROKA© Lorena Stroka

Përshëndetje të gjithëve!

Tërfiili Alfalfa u zbulua për herë të parë nga Arabët, si dhe u përhap thuajse në të gjitha vendet e botës për qëllime shëruese. Kinezët e përdorin këtu e mijëra vjet për thyerjen e gurëve në veshka, mbajtjen e lëngjeve si dhe enjtjet e lëkurës. Tërfili në fjalë, është i pasur me fibra, minerale, proteina, vitamina A, B, C, E. K, klorofil etj., etj.

Përmban tetë aminoacide të domosdoshme për organizmin si dhe është i dobishëm për luftimin e infeksioneve të traktit urinar, veshkave dhe fshikëzës.

Detoksifikon (heq toksinat) trupin, veçanërisht mëlçinë, ndihmon në tretje, përthithjen e mirë të vlerave ushqyese, ul nivelet e sheqernave në gjak, ul nivelet e kolisterolit të keq, është diuretik, laksativ, tonik, lufton kapsllëkun etj., etj.

Tradicionalisht, është përdorur për trajtimin e artritit, sëmundjes së sheqerit, anemisë, astmës, riniteve alergjike etj.  Gjithashtu, përdoret dhe në rastet e kequshqyerjes, dobësisë dhe sëmundjeve të zgjatura./AlbStroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top