You Are Here: Home » Mjekësi » MËNYRAT QË LARGOJNË AROMËN E KEQE TË GOJËS

MËNYRAT QË LARGOJNË AROMËN E KEQE TË GOJËS

aroma-e-keqe-e-gojes-albstroka-lorena-strokaNga Lorena Stroka

Moslarja e përditshme e dhëmbëve, konsumi i ushqimeve të yndyrshme, krimbja e dhëmbëve, por dhe shumë faktorë të tjerë kontribuojnë në aromën e keqe të gojës. Në qoftë se problemi juaj nuk është patologjik, atëherë zgjidhja është shumë e lehtë. Mjafton të ndiqni këshillat e mëposhtme:

Në një enë me 1 litër ujë hidhni 50 gr gjethe luize dhe lerini rreth 20 minuta të zbuten. Pastaj, vëreni në zjarr të ziejë për 1 minutë. Në vazhdim, pasi ta keqni hequr nga zjarri, lereni të ftohet ca (rreth 10 minuta) dhe pini 2-3 filxhanë nga lëngu i zierë.

Një mënyrë tjetër për luftimin e aromës së pakëndshme të gojës është konsumi i domateve dhe kosit. Kosi me probiotikë neutralizon mikrobet, ndërsa domatet mundin erën e substancave të squfurit që prodhojnë bakteriet orale (gojës)./albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top