You Are Here: Home » Mjekësi » A e dini çfarë është lecithini?

A e dini çfarë është lecithini?

Nga Lorena Stroka

Ndihmon në humbjen e peshës.

Është një lloj lipidi që ndihmon në transportimin e kolisterolit por edhe komponent kryesor i membranës qelizore.

Sasitë që përdoren janë:

  • Për sëmundjet neurologjike: 5 – 10 mg
  • Për sëmundjet e mëlçisë: 350 – 500 mg
  • Për uljen e kolisterolit: 500 – 900 mg

Deri tani nuk është vërejtur asnjë veprim tretës-dhjami.

Shumë hulumtime serioze kanë treguar se lecithini mund të ndihmojë në kontrollin e kolisterolit dhe mbrojtjen e mëlçisë.

© Ndalohet ribotimi i shkrimit pa autorizimin e autores.

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top