You Are Here: Home » Mjekësi » KJO ËSHTË BIMA QË ELEMINON KANCERIN BRENDA 40 DITËSH

KJO ËSHTË BIMA QË ELEMINON KANCERIN BRENDA 40 DITËSH

albstroka-blog-bima-qe-eleminon-kancerin-brenda-40-ditesh-shkrime-nga-lorena-stroka-biografia-wikipediaNga Lorena Stroka

Një bimë fare pak e njohur për publikun e gjerë dhe me një emër disi të çuditshëm, po bën bujë si “vrasësja” e kancerit! Përbërësit e bimës në fjalë, arritën të eleminonin me sukses tumoret që gjendeshin në pankreasin e minjve.

Bima Kineze Lei gong teng që do të thotë (gjëmimi i zotit të vreshtave) përbën pjesë e mjekësisë vendase dhe përdoret prej shekujsh për mjekimin e artritit reumatoid.

Sipas studimeve më të fundit të Qendrës Tektonike për Kancerin (Minnesota), pas eksperimentit të kryer në minj, kompleksi i bimëve zhduki çdo shenjë tumori brenda 40 ditësh – akoma dhe pas ndërprerjes së terapisë. Përfundimet e botuara në revistën Science Translational Medicine, të cilat u financuan nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë kanë lënë pafjalë gjithkënd.

Bima çudibërëse lei gong teng përmban një numër të madh triptolidesh, të cilat në hulumtimet e mëparshme janë karakterizuar si luftues kyç të llojeve të ndryshme të kancerit.

Ky ilaç është tepër i fuqishëm për vrasjen e qelizave të kancerit. Mirëpo siç ndodh dhe me shumë substanca të tjera të fuqishme  e dobishme njëkohësisht, për shembull me kurkumën dhe xhenxhefilin, shpesh herë vetitë e tyre mbeten të pashfrytëzuara. Kjo ndodh kryesisht për shkak të mungesës së financimit të kompanive që merren me shqyrtimin e vetive shëruese të bimëve.

Nga ana tjetër, një tjetër armik i bimëve terapeutike me kosto të ulët dhe pa efekte anësore janë kompanitë e mëdha, të cilat për të nxitur shitjen e produkteve të tyre, mundohen të ulin me çdo mënyrë vlerën e tyre reale përmes studimeve të pavërteta./albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top