You Are Here: Home » Mjekësi » CILA BARISHTE MEDICINALE RRIT ENERGJINË E TRUPIT NË MAKSIMUM?

CILA BARISHTE MEDICINALE RRIT ENERGJINË E TRUPIT NË MAKSIMUM?

albstroka-blog-lorena-stroka-gazetare-comfrey-barishtja-qe-rrit-energjine-ne-maksimumNga Lorena Stroka

Njihet si një prej barishteve më ushqyese dhe medicinale. Pluhuri i saj ose dhe vetëm gjethet përbëjnë ushqim madhështor për secilin prej nesh.

Comfrey përmban sasi të larta proteinash dhe kalciumi. Rrënjët dhe gjethet e kësaj bime mund të bëhen një çaj i shkëlqyer ose të shtohen në lëngje të tjera jeshile. Po të bëjmë një prapavajtje në histori, do të vërejmë se comfrey përdorej nga shumë popuj të lashtë si tonifikues trupi, por, dhe si përbërës me veti trashëse, kryesisht në gatime tradicionale. Një majë luge comfrey mund të mpiksë një enë me supë, më shpejt dhe më shumë se sa një apo dy lugë gjelle miell misri.

Konsumi  i përditshëm dy filxhanëve me çaj (comfrey) është cilësuar si mënyra më frytdhënëse për rritjen e energjisë, kryesisht në ato kohë kur kemi mungesë frutash, perimesh dhe farash në përgjithësi./albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top