You Are Here: Home » Mjekësi » PËR ÇFARË BËN MIRË TRUMZA?

PËR ÇFARË BËN MIRË TRUMZA?

PER=CFARE-BEN-MIRE-TRUMZA-ALBSTROKA-REVISTE-LORENA-STROKA-GAZETARE-SHKRIMTARE-SHQIPTARENga Lorena Stroka

Shkurti dhe marsi janë dy muajt më të vështirë të dimrit. Është koha kur njerëzit mendojnë se pjesa më e madhe e dimrit është thyer dhe nuk u frikësohen ftohjeve. Duke e lënë veten në mëshirën e viruseve të rrezikshme, të cilat shkaktojnë dhembje koke, rritje temperature, rrjedhje hunde, kollë, dhembje gryke etj.

Për trajtimin e kollës, dhembjes së fytit dhe rrjedhjes së hundës trumza është aleati më i fuqishëm. Ka veti shëruese, antispazmodike, ndërsa përbërësit e gjendur në gjethet e trumzës, veçanërisht flavonoidet kanë veti çliruese për muskujt e trakesë, reduktojnë në mënyrë të konsiderueshme inflamacionet, si dhe zbusin simptomat e ftohjes që mundojnë trupin./albstroka.com/

Prandaj mos harroni të pini çdo mëngjes një filxhan çaj trumze të shoqëruar me pakëz shurup ngjyrë blu (Agave).

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top