You Are Here: Home » Mjekësi » NJIHUNI ME VETITË E DOBISHME TË LUIZËS, (EKSKLUZIVE)

NJIHUNI ME VETITË E DOBISHME TË LUIZËS, (EKSKLUZIVE)

njihuni-me-vetite-e-dobishme-te-luizes-albstroka-lorena-stroka-shkrimeNga Lorena Stroka

Luiza është një bimë e njohur këtu e shekuj më parë. Në shek. 17-të e sollën Spanjollët nga Amerika në Europë.

Përveç aromës së njëjtë që ka me limonin është një lule e bukur medicinale me veti të dobishme për shëndetin tonë.

Le t’i zbulojmë së bashku:

 • Konsumi i një filxhani me çaj luize është tepër ndihmues për luftimin e sëmundjeve të stomakut dhe sistemit tretës (mostretje, fryrje, dhembje barku, nevralgji stomaku dhe zorrësh).
 • Ndalon gjakderdhjen dhe diarrenë.
 • Ndihmon në humbje peshe dhe zhdukjen e celulitit.
 • Është tonike dhe qetësuese.
 • Është antipiretike.
 • Ka veti diuretike dhe ndihmon në thyerjen e gurëve në veshka.
 • Kontribuon në çhelmimin e trupit.
 • Qetëson nga migrenat.
 • Lufton aromën e keqe të gojës.
 • Përdoret për pastrim fytyre.
 • Vaji i saj ndihmon në shërimin e plagëve./albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top