You Are Here: Home » Mjekësi » PËR ÇFARË BËJNË MIRË FARAT E LINIT?

PËR ÇFARË BËJNË MIRË FARAT E LINIT?

farat-e-linit-albstroka-reviste-lorena-stroka-shkrimeNga Lorena Stroka

Të gjithë keni dëgjuar për farat e linit, por vetëm disa pej jush e dinë se për çfarë ato bëjnë mirë.

Farat e linit duhet të konsumohen nga ata që duan të ruajnë një zemër të shëndetshme dhe tru të fortë. Hulumtimet më të fundit kanë treguar se farat e linit, janë më të dobishme se sa vaji i linit, për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrnave omega-3, fibrave të tretshme dhe lignaneve.

Është vërejtur se konsumi i rregullt i farave të linit kontribuon në ujen e kolesterolit të keq (LDL).

Prandaj mos nguroni t’i shtoni kudo në mishra, sallatra, supëra dhe kos./albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top