You Are Here: Home » Mjekësi » MËSONI VLERAT USHQYESE TË RREPKAVE

MËSONI VLERAT USHQYESE TË RREPKAVE

ja-arsyet-pse-duhet-te-konsumoni-rrepka-albstroka-lorena-stroka-shkrimeNga Lorena Stroka

Rrepkat janë ndër perimet më të keqkuptuara. Për të gjithë ju që nuk e dini, ato përmbajnë shumë vitamina dhe vlera të tjera ushqyese. Më konkretisht:

  • Pastrojnë dhe lehtësojnë dhembjet e grykës (fytit).
  • Përmirësojnë tretjen dhe heqin toksinat nga trupi.
  • Parandalojnë shfaqjen e viruseve dhe përforcojnë mbrojtjen e organizmit, në sajë të përmbajtjes së lartë të vitaminës C.
  • Çhelmojnë trupin dhe kanë efekte antikanceroze.
  • Reduktojnë grumbullimin e lëngjeve, por dhe shenjat e enjtjes.
  • Hidratojnë trupin, lëkurën, indet e lëkurës duke parandaluar shfaqjen e rrudhave.
  • Kanë pak kalori, janë një burim i shkëlqyer vitaminash/fibrash si dhe aktivizojnë metabolizmin duke rritur ndjesinë e ngopjes./albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top