You Are Here: Home » Mjekësi » Gjithçka mbi vitaminën C

Gjithçka mbi vitaminën C

Nga Lorena Stroka

Për vitaminën C janë shkruar dhe janë thënë shumë gjëra herë pas here. Por cili është roli i saj në të vërtetë, cila është vlera e saj në ushqyerjen tonë të përditshme, cilat janë pasojat e mos marrjes së saj dhe në cilat ushqime gjendet me bollëk?

Roli i vitaminës C

 • merr pjesë në formimin e kolagjenit
 • merr pjesë në sintezën e hormoneve
 • përforcon sistemin imunitar
 • përmirëson përthithjen e hekurit
 • është një antioksidant i fuqishëm në organizëm
 • mundësisht ka veprim antistaminik

Pasojat që rrjedhojnë nga mungesa e vitaminës C

 • Mbyllje e ngadaltë plagësh
 • zhvillim i reduktuar kockash dhe dhëmbësh
 • skorbut (enjtje dhe gjakderdhje)
 • gjakderdhje nga mishrat e dhëmbëve
 • rezistencë e ulët e organizmit ndaj infeksioneve të ndryshme

Burime të pasura me vitaminë C

 • perimet e gjelbërta (spinaqi)
 • domatet dhe brokoli
 • luleshtrydhet
 • pjepri
 • shalqiu
 • portokallet
 • limonat
 • mandarinat
 • patatet (kryesisht të freskëta)
 • specat (e kuqe dhe jeshile)

Gjithashtu, ia vlen të theksohet se:

 • asnjë ushqim shtazor nuk përmban sasi të mjaftueshme të vitaminës C
 • vitamina shtohet në shumë ushqime, kryesisht në lëngje frutash
 • njerëzit që pijnë duhan ose alkool kanë nevoja të mëdha për marrjen e vitaminës C/Albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top