You Are Here: Home » Mjekësi » SUPER-USHQIMI QË NDËR TË TJERA NGADALËSON DHE PLAKJEN E LËKURËS!

SUPER-USHQIMI QË NDËR TË TJERA NGADALËSON DHE PLAKJEN E LËKURËS!

albstroka-blog-misri-i-purpurte--heq-rrudhat-lorena-stroka-gazetare-shkrimtare-poete-perkthyese-shqiptareNga Lorena Stroka

Në qoftë se nuk keni dëgjuar më parë të flitet për misrin e purpurt, tani ka ardhur koha të mësoni gjithçka në lidhje me këtë super-ushqim.

Misri i purpurtë kultivohet më së shumti në zonën e Andeve dhe brigjeve të Perusë. Është një ushqim i pasur me vitamina, substanca fenolike, anthocyanin, ka veprim antioksidant si dhe është mëse i dobishëm për trupin e njeriut. Më konkretisht:

  • Parandalon sëmundjet kardiovaskulare
  • Ju mbron nga arterioskleroza
  • Ul shtypjen e gjakut
  • Kontribuon në uljen e kolesterolit të keq
  • Lehtëson procesin e tretjes
  • Dhe mbi të gjitha ka veprim anti-rrudhë, domethënë ngadalëson plakjen e lëkurës./albstroka.com/

Për të gjithë ju që jeni të interesuar, misrin e purpurtë e gjeni në të gjitha dyqanet me produkte biologjike në formë të shkoqur.

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top