You Are Here: Home » Kuriozitete » Cili ka qenë spitali i parë psikiatrik?

Cili ka qenë spitali i parë psikiatrik?

Nga Lorena Stroka

Spitali i parë psikiatrik quhej Bethlem dhe funksionoi në Londër. U inagurua në vitin 1377 dhe gjatë shekullit të 18-të u bë një atraksion i madh turistik. Publiku shkonte për të parë nga afër pacientët e shtruar që zakonisht rrinin lakuriqë dhe ishin të lidhur me zinxhirë./AlbStroka.com/

© www.AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top