You Are Here: Home » Kuriozitete » “RINGJALLIN” TË VDEKURIT ÇDO 3 VJET (FOTO TRONDITËSE)

“RINGJALLIN” TË VDEKURIT ÇDO 3 VJET (FOTO TRONDITËSE)

Nga Lorena Stroka

Vendet si Filipinet, Indonezia, Kina, Japonia nuk më kanë pëlqyer kurrë. Do parapëlqeja të jetoja në xhungël se sa në një nga këto vende. Fytyrat, zakonet, ushqimet e tyre janë tërësisht jashtë shijeve të mia. Po të lexosh mbi traditat e tyre shumë lehtë kupton sa sa njerëz të ftohtë e të pagjak janë. Përfytyroni në Tajlandë kanibalizmi është i ligjshëm, madje në ceremoni marrin pjesë akoma dhe policë, nga njëra anë, kasapët therrin njerëz dhe nga ana tjetër, ziejnë kazanet me mishin e tyre. Pastaj të vegjël e të rritur sulen sipër kockave si qenë të tërbuar.

Ndërsa në Indonezi, më konkretisht në Toraja, banorët kanë zakone të tjera… Çdo tre vjet organizojnë një ceremoni të madhe për të nderuar të vdekurit. Ky ritual makabër quhet Man’nene. Pasi i zhvarrosin, u veshin rroba të reja, të pastra dhe në vazhdim i sjellin përqark fshatit si… zombi. Në këtë mënyrë besojnë se ata do jenë gjithmonë pranë tyre./AlbStroka.com/Shko dhe merru vesh me ta!

© www.AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top