You Are Here: Home » Kuriozitete » Kuriozitete interesante për kafshët e detit

Kuriozitete interesante për kafshët e detit

Nga Lorena Stroka

A e dini që oktapodi ka tre zemra? Ka shumë gjëra të pabesueshme që jo vetëm nuk i keni dëgjuar ndonjëherë për kafshët e detit, por as që ju kanë shkuar ndërmend. Le të mësojmë disa prej tyre:

Oktapodi

 • Oktapodi ka tre zemra dhe gjaku i tij ka ngjyrë blu.
 • Oktapodi i rritur mund të struket në një vrimë duke marrë formën e një monedhe 10 centëshe.
 • Oktapodët janë të verbër.
 • Oktapodët mund të shkëputen nga tentaclet (këmbëzat) e tyre për t’iu shmangur kërcënimeve të mundshme dhe pastaj të rinxjerrin këmbëza të tjera.

Kali i detit

 • Është kafsha e vetme në mbretërinë e kafshëve ku mashkulli lindë në vend të femrës. Vezët e femrës kali i detit i mbledhë në një qese të veçantë në bark, të ngjashme me atë të kangurit.
 • Kuajt e detit janë kafshë monogamike, dhe jetojnë me të njëjtin partner përgjatë gjithë jetës së tyre. Çdo mëngjes kërcejnë, ndryshojnë ngjyra, bëjnë gjithçka me partnerin e vet, ndërsa gjatë ditës ndahen.
 • Kur çiftëzohen prodhojnë tinguj muzikorë.
 • Janë nga kafshët më të pangopura. Kanë shumë oreks. Konsumojnë mbi 3000 karkaleca të kripur në ditë./AlbStroka/

Breshka e detit

 • Breshkat e sekretojnë kripën e detit përmes syve të tyre, ndaj dhe duket sikur qajnë.
 • Jetojnë në çdo kontinent, përveç Antarktidës.

Kandili i detit

 • Kandili i detit ekziston këtu e 650 milionë vjetë më parë, gjë që do të thotë se është po aq i vjetër sa peshkaqenët dhe dinosaurët.
 • Rreth 95% e kandilit të detit përbëhet nga uji.
 • Disa kandilë deti kanë 65 tentacle.
 • Kandilët e detit (shumëkëmbësh) vrasin më shumë njerëz se çdo lloj tjetër kafshe deti. Vrasin brenda tre minutash, ndërsa mund të lëvizin në dy metra largësi brenda një sekonde.
 • Tentaclet (këmbët) e kalit të detit mund të rriten dhe të arrijnë disa metra gjatësi.

Gaforrja

 • Gaforret i kanë dhëmbët në stomak.
 • Një lloj gaforreje në Japoni është më e vjetra në botë.
 • 8.1 milionë gaforre konsumohen çdo vit në restorante dhe shtëpira të ndryshme anembanë botës./AlbStroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top