You Are Here: Home » Kuriozitete » Pini gjak gjarpëri…

Pini gjak gjarpëri…

Nga Lorena Stroka

Sipas një studimi të ri Amerikan, gjarpërinjtë mund të ndihmojnë në shëndetin e mirë të njerëzve, pasi disa përbërës që ndodhen në gjakun e tyre duket se favorizojnë rritjen e madhësisë së zemrës, duke hapur kështu rrugën për trajtime të reja. Në studimin e botuar në revistën Science, hulumtues të Universitetit të Kolorados, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, injektuan plazmë gjaku (gjarpërinjsh) në minj, dhe vunë re se kjo çoi në zmadhimin e zemrës së tyre. Edhe pse teknika në fjalë ende nuk është testuar në njeri, mendohet të jetë premtuese…

© Ndalohet ribotimi i shkrimit pa autorizimin e autores.

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top