You Are Here: Home » Kuriozitete » NJIHUNI ME QYTETIN E NDËRTUAR BUZË SHKËMBIT, (FOTO)

NJIHUNI ME QYTETIN E NDËRTUAR BUZË SHKËMBIT, (FOTO)

Nga Lorena Stroka

Tropea është një vendpushim bregdetar që ndodhet në Kalabri, në pjesën jugore të Italisë. Qyteti është i ndërtuar në majën e një shkëmbi të lartë, në gjirin e Shën Eufemisë dhe lidhet me tokën përmes një rripi të ngushtë. Kjo shtrirje e bregdetit quhet Bregu i Zotave dhe është një nga destinacionet më të pëlqyera të Italianëve për kalimin e pushimeve verore.

Tropea është një vend i njohur për ujërat e saj të kristalta dhe shplodhjen që të ofron. Në brendësi të qytetit gjendet një labirint enigmatik me shumë rrugica dhe sheshe të vogla, ndërkohë që ndërtesat tradicionale të tërheqin menjëherë vëmedjen për ariktekturën e tyre të veçantë./AlbStroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top