You Are Here: Home » Kuriozitete » TRONDITËSE: U GJET I GJALLË NË RRËNOJAT E TËRMETIT PAS 17 VJETËSH!

TRONDITËSE: U GJET I GJALLË NË RRËNOJAT E TËRMETIT PAS 17 VJETËSH!

albstroka-blog-biografia-foto-minatori-mbijeton-17-vjetNga Lorena Stroka

Është ndër të paktat herë që më dridhen duart ndërsa shkruaj lajme të kësaj natyre!

Në vitin 1997, një tërmet me magnitudë 7,9 ballë shembi pjesën më të madhe të një miniere qymyri në Kinë. Mes rrënojave humbën jetën tragjikisht të paktën 78 persona. Falë një tub ajri ende të padëmtuar, vetëm një minator arriti të mbijetonte për plot 17 vjet. Gjatë gjithë asaj kohe, ai ushqehej me rezervat e orizit dhe ujit, të cilat ruheshin aty në rast aksidenti, por, dhe me minj e myshk, të cilat përbënin të vetmin burim për marrjen e vitaminave.

Pavarësisht lodhjes së pallogaritshme fizike dhe stresit të madh psikologjik, i mbijetuari mundi të varroste denjësisht 78 viktimat e minierës. Dukshëm i dobësuar fizikisht dhe shpirtërisht, z. Cheung u transportua në spitalin më të afërt për ekzaminim të hollësishëm.

Tani, dëshira e 57 vjeçarit është të fitojë një vend në librin Guinness, meqenëse deri më sot periudha më e gjatë e mbijetesës në kushte të tilla ka qenë 142 ditë, nga anglezi Geoff Smith!/albstroka.com/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top