You Are Here: Home » Kuriozitete » Sa e trashë është lëkura jonë?

Sa e trashë është lëkura jonë?

Nga Lorena Stroka

Në më të shumtën e pjesëve lëkura jonë është 2.3 mm e trashë. Lëkurën më të trashë e kemi te thëmbrat e këmbëve dhe pëllëmbët e duarve, ndërsa më të hollë te qepallat (0.04 mm). Sa më shumë plakemi, aq më tepër hollohet lëkura. Lëkura është organi më i madh i trupit dhe peshon 10 kg./AlbStroka.com/

© www.AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top