You Are Here: Home » Kuriozitete » LIQENI VRASËS…

LIQENI VRASËS…

Nga Lorena Stroka

Liqeni i vdekjes është po aq interesant sa ato në përralla, veçse në këtë rast nuk bëhet fjalë për përrallë, por realitet. Nick Brandti ishte njeriu që kur u afrua pranë brigjeve të liqenit Neitron në Tanzani, u përballë me një pamje sa tronditëse po aq dhe të pashpjegueshme. Skelete kafshësh, kryesisht zogjsh gjendeshin të përhapura kudo.

Ujërat e liqenit përmbajnë sasi të lartë natriumi, aq sa gjithçka përreth tij është e tharë, të gjitha qeniet e gjalla, pasi lënë frymën e fundit shndërrohen në fosile.

Sipas revistës shkencore New Scientist, temperatura e ujit të liqenit arrin deri në 60 gradë celsius./AlbStroka.com/

© www.AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top