You Are Here: Home » Kuriozitete » Kush tha se peshku jeton vetëm në ujë?!

Kush tha se peshku jeton vetëm në ujë?!

Nga Lorena Stroka

Natyra na habit gjithnjë e më shumë me mrekullitë e saj të njëpasnjëshme… Njohuritë ekzistuese nuk janë kurrë të mjaftueshme që të mendojmë se i dimë të gjitha… Akoma dhe ato që janë standarde si “peshku që jashtë ujit nuk jeton”, janë relative…

Në Amerikë, nga Florida në Brazil, ekziston një lloj peshku, krejt i ndryshëm nga të tjerët, vetëm 75 mm i gjatë.

Bëhet fjalë për një super – peshk i quajtur mangrove rivulus që mbijeton jashtë ujit plot 66 ditë. Gjatë këtyre ditëve, e ka zakon të fshihet brenda zgavrave të pemëve, duke marrë frymë përmes lëkurës së tij të hollë!!!

© Ndalohet ribotimi i shkrimit pa autorizimin e autores.

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top