You Are Here: Home » Kuriozitete » I nxirrnin nga arkivoli, u hapnin sytë dhe pastaj…

I nxirrnin nga arkivoli, u hapnin sytë dhe pastaj…

Nga Lorena Stroka

Siç e shihni këto ditët e fundit s’e di se ç’kam pësuar dhe postoj vetëm shkrime me të… vdekur. Shpresoj që ky i sotmi të jetë dhe i fundit (kjo është dëshirë, jo premtim).

Në shekullin e nëntëmbëdhjetë në disa vende të europës ekzistonte një zakon makabër… Kur familja humbte një anëtar të saj, para se ta varroste nxirrte foto me të vdekurin. Madje që fotoja të dukej sa më e vërtetë të afërmit nuk nguronin t’i hapnin akoma dhe sytë. Në ato raste ku kjo gjë ishte e pamundur përpiqeshin t’ia pikturonin vetë./AlbStroka.com/

© www.AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top